View Single Post
  #10  
Vechi 15.12.2014, 08:29:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu doresc sa te supar, dar nu ai cercetat imediat dupa ce te-ai oferit sa fi nasa cum sta treaba? Mai ales ca nasul este responsabil ptr. mantuirea sufletului acelui copil(adica, sa ii dea o educatie crestina, sa sfatuiasca copilul etc.), iar ptr. a face asta, nasul/nasa, trebuie sa fie cat mai aproape de copil.

Toti Parintii duhovnici spun sa se boteze copii cat mai repede. Daca e inainte de 40 de zile, mama nu e de fata, iar daca e urgenta, atunci banuiesc ca este de fata, dar atunci e si mai tragic(sa botezezi copilul in spital ca moare). In general, copilul se botezeaza la 40 de zile,+-. Nu e bine sa astepti ca nu stii niciodata ce se poate intampla, si cu cat este botezat mai repede, cu atat mai bine. Sa nu uitam ca Sf.Taina a Botezului include mai multe: Sf.Botez, Sf.Mirungere, Sf.Impartasanie. De asemenea, botezurile, nuntile, se fac in Biserica, numai in caz de urgenta in casa sau la spital.

Nu pune tot la suflet. E greu si ptr. mama, ea isi pune acum pe primul loc copilul. Cand e vorba de copii, lucrurile sunt neprevizibile, mereu se poate intampla ceva, e nevoie de program flexibil. O fi spus la suparare ceea ce a spus. Ia acest lucru ca voia Domnului. Calmeaza-te, roaga-te, si vb cu ea, cereti iertare ca nu poti sa fi langa ea; nu trebuie sa ai mereu dreptate

Resurse,link-uri etc,:
***
Nu am de ce sa ma supar,de aia ii intreb si pe altii.
Stiu ca am datorii spirituale vizavi de copilul spiritual si asta nu a facut decat sa ma incante si sa planuiesc luni in sir cum voi face treaba.
Ma intrebi cum imi pot face treaba de nasa din alt stat?
Dar cum isi va face nasa lui viitoare-bunica copilului-care locuieste in Romania si nu va veni nici macar o data pe an in vizita?

A nu se intelege ca eu nu pot sa calatoresc deloc in alt stat in genere,ci nu pot in anumite perioade cand este aglomerat la lucru.
Tot mai aproape de ea as fi fost eu,decat mama ei care este si cam invalida si nu o vad toata ziua -buna ziua zburand dintre Romania incoace ca sa-si duca finul la impartasit si alte evenimente.

Iese din calcul ca ar fi fost de accord sa-mi lase copilul pe mama iar ea sa nu intre in biserica cu el,in alea 40 de zile.
Este obsedata de copil,mi-a si spus ca nu il lasa din mana la nimeni,de aceea nici nu am putut planui botezul dupa nastere pt ca nu concepea sa nu fie de fata la botezul lui si nici sa-l lase din mana(ceea ce nu este prea starniu pt o mama actuala care vede tot sensul vietii in copilul ala).


Ea nu este ortodoxa practicanta,vrea sa fie botezat copilul ca "sa fie ferit de rele si boli",ii este frica ca se imbolnaveste daca nu este botezat.Asa ca umbla amandoi cu un snur rosu la maini pana la botez...Superstitii inculte...

Nu mai pot sa vb despre acest subiect,imi este lehamite,am avut o tona de intentii bune si mi-am petrecut ultimele luni tot planificand fiecare detaliu in parte,pt ca am realizat ca va fi ca si fiul meu cu toate responsabilitatile.

Am mai vrut sa botez pt o colega,in Romania dar din pacate mi-a venit chiar atunci viza de State si a trebuit sa plec inainte ca ea sa nasca;si atunci am regretat f tare,mai ales ca aia erau oameni modesti si cu frica de Dumnezeu nu dive din astea fandosite.

Toata lumea care imi greseste,imi cere iertare dar oare de iertare am eu nevoie? Nu am nevoie de liniste si pace si sa-mi duc netulburata activitatea asa cum am planuit?
De ce se invartosaza oamenii asa apoi imi cer iertare?
Nu am nevoie de "imi pare rau"si nici de iertare!
Oamenii au nevoie de mai mult,au nevoie de incredere.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote