View Single Post
  #62  
Vechi 08.12.2021, 22:23:20
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
... Č›i baČ›i joc de mine? Dar chiar nu ai un pic de decenČ›ă? Vezi ca acum renunČ› la politeČ›e Č™i te fac cu ou Č™i oČ›et. Adică eu nu stiu ce înseamnă smerenie? Nu te jignesc acum, dar data viitoare te umiliesc. Crede-mă!

SMERÉNIE*s. f.*Atitudine umilă, supusă, respectuoasă
De batut joc singur iti bati joc de tine, e suficient ce scoti din tine, nu e nevoie sa adaug eu nimic.


Bai sparge dinti, umil, umilinta si Dumnezeu umileste sunt expresii diferite

Sper sa te duca putin capul.

Si nu e folosit in textele duhovnicesti nicaieri expresia asta pe care a inventat-o un sectar, Dumnezeu umileste, care este tendentioasa si nepotrivita - interpretabila. Nici un teolog nu foloseste formulari tendentioase. Expresia aia era intentionat gresita nu e ce zici tu. Sunt expresii sectare consacrate de osandire. Daca ai sti putina teologie ai zice ca formularea e straina chiar daca o intorci cumva cum vrei tu pare sa iti dea la socoteala.

X il umileste pe Y inseamna ca isi bate joc de el nu ca ii da umilinta... Asta este interpretarea si sensul uzual si nu se foloseste altfel expresia. Chiar daca tie ti se pare ca einvers.


Asa ca ia-ti smardoiala si da-ti in cap pana iti revii.

Vezi ca stii cum se foloseste corect cuvantul? Ia-ti semintele si du-te inalta parte.

Last edited by gpalama; 08.12.2021 at 22:49:45.