View Single Post
  #45  
Vechi 11.08.2018, 18:59:45
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 3.7PM3.7PM Vezi mesajul
Daca nu ma crezi, mergi pana la Manastirea Cernica si spune-mi daca nu ai sa platesti intrare 5 lei precum la cinema... Si daca tot ai ajuns pana acolo si tot ai platit intrare, poate doresti sa cumperi ceva oua, cascaval... de la magazinul de pe stanga, doar suntem mall. Si daca esti prea greu si plin de ***** , lasa-mi o adresa de email si iti trimit eu fotografii in legatura cu cele 2 persoane bolnave cu mastile chirurgicale pe fata pentru ca nu le pot atasa pe site.
Iar cand am spus "voi" , nu ma puteam include si pe mine in cercul celor ce au terminat teologia sau care "lucreaza" la manastire.
Cat despre fatarnici, dupa parerea mea, fatarnici sunt cei ce intorc spatele altarului, se roaga in directii opuse fata de enoriasi (de exemplu, la maslul de la ora 18:00, preotii se roaga catre apus) si isi acopera capul precum femeile.
As vrea sa inchei aici si sa nu merg mai departe, sa nu te lovesti de cuvintele tale (mergi inapoi pe randurile tale si ai sa vezi). Dar oricum, in prostia si ironia ta ai mers mult mai departe decat as fi mers eu, si ti-ai numit fratii ******, inr-un loc de *****, iar eu m-am si murdarit.
Acestea sunt doar pareri de-ale mele, parerile un om simplu, un om de rand, un om cu pacate.

IN NUMELE TATALUI, AL FIULUI, AL SFANTULUI DUH, TREIMEI CEI DE O FIINTA SI NEDESPARTITE. AMIN.
Scoate-ti barnele din ochii tai si apoi scoate paiele din ochii altora....

Nu stiu daca porti numele de ortodox insa iti spun eu ca nu in comportament nu esti.

Cand o sa ajungi curat, nu o sa mai vezi toate mizeriile.

Poate sunt cu adevarat toate aceste mici neajunsuri.

INSA:

1. Este o manastire unde in fiecare zi poate 10-20.000 de oameni vin sa se roage lui Dumnezeu, si sa se mantuiasca si se mantuiesc mii de oameni cu ajutor de acolo; micile neajunsuri sunt peste tot. Ce sa facem, inchidem manastirea pentru 2-3 neoranduieli (inchipuite/parute) unora?

2. Dumnezeu este peste tot si nu are o pozitie anume, insa s-a ales una pentru cinstire pentru a nu-si face fiecare regula.

3. Folosul in rugaciune este si al oamenilor si nu numai al lui Dumnezeu, de asta rugaciunea se face si cu fata catre oameni. Preotul trebuie sa ofere si un INDEMN dar si un CONTACT VIZUAL pentru confirmare, aprobare, incredere, cu restul comunitatii. Si soferul masinii mai vorbeste cu pasagerii cate o data...


4. Habar nu ai sa vezi ce este relevant si important de gunoaie, cam asta e problema ta.

Ti-ai setat mintea pe cules gunoaie si prostii... si sa respingi/rejectezi tot ce ti se spune, pe motivul altor (X) mizerii pe care le mai gasesti.
Asta este este mesajul meu anterior, confirmat de tine in postul urmator....



Pentru cei curati toate sunt curate.
Iar mustele isi aleg intotdeauna partea lor cea buna... si isi tin mintea in permanenta in *******.
Sa stii ca in viata ai de ales, sa calci in **** sau sa treci pe langa si sa ocolesti. Din ce vad preferi prima varianta.

Last edited by gpalama; 11.08.2018 at 19:01:46.
Reply With Quote