View Single Post
  #16  
Vechi 24.06.2009, 16:59:39
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de MadalinaM Vezi mesajul
Draga topcat, eu nu dau doi bani ( cu argumente) pe studiul lor.
1. Pt ca, desi pare asa bine documentat, NU SE CUNOSC INTREBARILE INTERVILULUI! Intrebarile pot fi cu dublu inteles iar dupa cate am vazut nu toti respondentii erau capabili sa intelega ce li se cere. Si apoi...scrie ca a fost interviu fata in fata...ori...stim cu totii ca daca ai un intervievator bine pregatit, acesta va face minuni, in orice sens vrei tu.
2. Cum au ales esantionul, cica "reprezentativ" si de ce? Si oricum nu sta nimeni sa-i verifice cu EMZOT-ul lor cu UP-ul date ca explicatie. Un esantion, dupa cate stiu eu, se alege in functie de CE vrei sa afli. Daca vrei sa "dai bine", alegi respondenti ( fiindca esti minister si ai o muuultime de baze de date) care "dau bine". Asta era doar un exemplu si cu acesta ajungem la
3. Finantatorii, oare CE vroiau ei sa afle? :)
Dar na, pt cei care se complac sa afirme ca Romania s-a schimbat in bine in ceea ce priveste nr de avorturi, un "studiu" care le alina ranile este numa'bun. Dar adevarul e altu! Adevarul este pe de o parte stiut fiindca zi de zi se fac mii de crime legale, iar pe de alta parte nu e stiu pt ca nici femeia care foloseste anticonceptional nu stie cand ucide! Si acesta este pretul platit "civilizatiei", fie ca ne place sau nu: sange nevinovat!
Desigur, poti nega orice statistici, tot tu stii mai bine.
In locul tau, n-as lua in discutie vinovatia sau nevinovatia singelui, stim prea bine ce parere are biblia despre el.
De exemplu, pentru ca nu adoptam un copil, pentru ca nu ajutam un om dintr-o tara subdezvoltata, pentru ca sintem indiferenti la probleme grave ale altora, ne face, practic, sa ii ucidem. Sau uciderea indirecta e permisa?
Reply With Quote