Subiect: Botezul in BOR
View Single Post
  #95  
Vechi 26.10.2009, 17:42:15
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Dupa cum ti-am mai spus, nu fac parte din BOSV si nu sint in contact cu nimeni din aceasta Biserica, dar ma indoiesc de cele afirmate de tine.
Pot sa bag mana in foc ca e asa cum iti spun. Am fost anul asta in Ierusalim, si in grupul nostru erau si foarte multi care tin calendarul vechi. Presupun ca erau din BOSV, alta biserica pe vechi eu nu stiu in Romania.

Asa, si acesti oameni pe vechi mergeau la slujbe la Bisericile din Patriarhia Ierusalimului. La Inviere eu si cei pe stil nou am mers la Biserica Romaneasca, ei au mers la Biserica Sf. Mormant, care apartine Patriarhiei Ierusalimului.

La fel si in pelerinajul in restul Israelului, au intrat si s-au inchinat in toate bisericile din Patriarhia Ierusalimului pe la care am fost.

Nu i-am intrebat in mod explicat daca recunosc tainele Patriarhiei Ierusalimului, ca nu mi-a trecut prin minte. Insa mi se pare evident ca le recunosc, dupa comportamentul lor. Ca sa fiu sigur, am sa intreb si la mitropilia lor, la Slatioara.


In afara de asta, cu vreo 2 ani in urma discutam aprins pe alt forum cu alti romani pe stil vechi, care sunt 99% sigur ca erau tot din BOSV. Acestia aveau un stil mai violent, parca erau Sinod Ecumenic si dadeau anatemei pe toti cei care nu erau de acord cu ideile lor despre calendar. Cu toate asta, recunosteau tainele BOR, adica spuneau ca si BOR este tot Biserica. La fel si cu Patriarhia Ierusalimului, pentru ei minunea Luminii Sfinte era o dovada a validitatii Calendarului Vechi in Patriarhia Ierusalimului, si la fel si intoarcerea apelor Iordanului la Boboteaza pe stil vechi.

Am sa intreb totusi sa fiu sigur.

Bogdan.