Subiect: Botezul in BOR
View Single Post
  #96  
Vechi 26.10.2009, 18:03:29
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Cu parere de rau, daca vrei referinte oficiale, atunci o sa trebuiasca sa te adresezi Patriarhiei Ecumenice, probabil cu o cerere.
Bun, deci dupa cate vad lepadarea nu e la vedere ci e mai mult presupusa. Adaugarea Papei in "dipticele inimii" este clar o ratacire, insa nu stim daca a fost doar o ratacire temporara, sau daca chiar este pomenit si acum ca si cum ar fi un Papa ortodox. Prin urmare nu stim cat de grava este ratacirea.

La fel si cu masoneria, nu rezulta deloc clar ca ar fi fost mason din documentele alea, ci doar ca le-a multumit pentru niste daruri. Poate la fel este situatia si cu Patriarhii care au introdus calendarul nou.

Masoneria este cu adevarat satanica, insa pe ascuns. Din acest motiv sunt si multi care au intrat in ea fara sa aiba habar in ce se baga, si care mai apoi au iesit, cand au realizat pericolul.

Apropo, ce sunt "dipticele inimii"? Si prin ce difera de dipticele normale?



Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Cu privire la recunoasterea tainelor monofizitilor, gasesti documentul oficial din 1991 pe websiteul Bisericii Siriace (monofizite, ne-calcedoniana). Am mai dat explicatii aici si aici.
La fel e si aici, comuniunea asta nu e deloc la vedere in Bisericile Ortodoxe, ci apare doar in respectiva biserica eretica. Asta nu cred ca inseamna mare lucru, si catolicii recunosc tainele ortodocsilor (deci cred ca inclusiv pe alea voastre), insa asta nu-i face pe ortodocsi in nici un fel eretici atat timp cat nu le recunosc si ei pe ale catolicilor.



In concluzie, dupa cate imi dau seama nu exista nici un fel de lepadare clara si oficiala din aceste doua puncte de vedere. Chiar daca unii ierarhi or fi cazuti rau de tot, atat timp cat caderea nu e manifestata oficial si acceptata de credinciosi, nu cred ca ii afecteaza cu ceva pe mirenii de rand. Gandeste-te de ex., daca episcopul tau ar fi pe fata ortodox curat 100% dar in ascuns ar fi mason si in comuniune cu catolicii. Tu nu ai avea de unde sti asta, insa nici nu te-ar afecta in vreun fel, decat daca Dumnezeu i-ar da pe fata ratacirea si tu nu ai lua masuri.

Citisem undeva ca se stie din Traditie ca in Biserica Ortodoxa, la savarsirea Sfintelor Taine, chiar daca preotul e nevrednic, un inger va savarsi Tainele in locul lui, iar preotul va da socoteala pentru nevrednicia lui. Trebuie doar ca preotia lui sa fie canonica.

Bogdan.

Last edited by BogdanF2; 26.10.2009 at 18:06:05.