View Single Post
  #18  
Vechi 10.08.2010, 17:39:02
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit ai argumente ca este o blasfemie?

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Versurile din aceasta scrisoare sunt intradevar cuvant cu cuvant din Sfanta Scriptura. Dar oare doar si simplul fapt de a le pune intr-o alta ordine in verset decat sunt ele la origine in Biblie nu este asta clar o blasfemie? Cuvinte din Biblie, puse intr-o alta ordine,
buna dobrin7m, eu sunt ortodoxa dar cercetez Scriptura Ortodoxa zilnic. Ai argumente pentru a fi sigur ca e blasfemie schimbarea ordinei cuvintelor din Biblie? In realitate NU a schimbat Biblia, ca asta stiu ca nu permite Dumnezeu, sta scris in Apocalipsa chiar la sfarsit. Apoi tine cont ca Biblia Ortodoxa contine vreo 80 documente (numite si carti); a fost scrisa pe parcursul a 1600 de ani, de catre aproximativ 40 de scriitori provenind din cele mai diverse medii sociale, autori inspirati de Dumnezeu (acceptati si de stiinta si de traditie/biserica). Nu stiu sa spun cu exactitate cand au fost puse impreuna aceste 80 scrieri si au format Biblia. A fost si este tradusa in peste 400 de limbi, mai mult este "suportul" a peste 3000 de culte si religii, fiind si hrana spirituala a peste 4 miliarde de credinciosi!? Biblia este o carte unica in lume! Ea este singura carte inspirata de Duhul Sfant, deci singura care spune adevarul nedegenerat!
Prima (cea mai veche) Biblie românească completă (Vechiul Testament si Noul Testament) tradusă după originalul grecesc, pe vremea lui Șerban Cantacuzino, a fost publicată la București abia in anul 1688.
Sunt foarte curioasa daca exista argumente solide pentru a dovedi ca e blasfemie. astept raspunsul tau.
multumesc, Violeta
Reply With Quote