View Single Post
  #24  
Vechi 04.06.2012, 02:21:07
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa este,raul trebuie aratat dar sa avem mare grija cum se face acest lucru.In Patericul Sinait este povestita o intimplare cu avva Orentie care,intr-o duminica,a venit la biserica cu camasa intoarsa,cu lana in afara.S-a asezat in corul psaltilor si statea acolo asa.Vietuitorii cand l-au vazut l-au mustrat si i-au spus ,,Calugare pentru ce ai intrat asa sa ne faci de ras inaintea strainilor?".Avva Orentie a raspus: ,,Voi ati intors Sinaiul cu susul in jos si nu va zice nimeni nimic.Iar eu pentru ca mi-am intors camasa mea ma certati?Duceti-va si va indreptati si atunci am sa indrept si eu ce am pus pe dos".

Intr-o turma cand o oaie este ranita,toti suntem raniti de pacate si patimi,primul lucru ce trebuie facut este sa vezi cum o poti vindeca.Daca doar o arati si atat atunci rana se va infecta,va muri si mai rau,mirosul sangelui va atrage lupii la oile sanatoase.Sa-i aratam necuratului ca fiecare madular nu este indiferent cand un alt madular din Trupul lui Hristos este ranit si ca se lupta pentru aproapele lui.Asa sa ne ajute Dumnezeu !+
Reply With Quote