View Single Post
  #101  
Vechi 23.06.2013, 23:48:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Multumesc,imi pare rau ca am scris mesajul ca si cum as ridica in slavi persoana mea,insa cautam si o alta motivatie a iubirii de animale si/sau natura deoarece asa cum este ea inteleasa mai peste tot in lume ca si obsesie sau dereglare psihica, emotionala a unor indivizi,nu face dreptate acestui sentiment nobil de iubire neconditionata.
Ai inteles sau vrei sa intelegi gresit, in categoria enuntata de tine se include o gama larga de manifestari, unele - deci nu toate - la limita patologicului.

Citat:
Despre obsesie si dereglari se poate vorbi atunci cand persoanele respective se inconjoara si strang un numar impresionabil de animale,si chiar si asa,cine sunt eu sa le turbur si mai mult dezechilibrele si traumele facute tot de alti oameni?
Nu neaparat, asta e forma poate cea mai extrema. dar pana acolo exista si altele.

Citat:
Multi vorbesc despre acesti oameni cu obida,ca despre niste rebuturi sociale,uitand ca ar trebui sa procedeze cu toleranta,mai ales ca in marea lor majoritate sunt oameni abuzati in diverse moduri de catre alti oameni,sau persoane cu handicapuri majore.
Nu cred ca-ti trebuie un mare efort de empatie ca sa intelegi de ce vecinii de bloc a femeii cu 40 de caini si pisici manifesta mai degraba obida decat "toleranta".

Citat:
In loc sa-i atragem intr-un fel,prin comentariile si dispretul nostru ii indepartam si mai tare de oameni,fortandu-i sa se izoleze si mai tare.
Trist!
Nu cred ca si-a facut nimeni un scop din a-i atrage pe forum si a face terapie cu ei.
Singurul caz (fost)prezent, e cel care a initiat topicul, daca nu cumva e un trol.
In orice caz, nu mai e in zona.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote