View Single Post
  #22  
Vechi 29.07.2014, 20:08:27
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Pai asta este si rolul duhovnicului.Sa-i spui ce te framanta si ce sfat sa-ti dea.Duhovnicul este un doctor de suflete.Rolul sau este sa identifice probleme sufletului si sa dea leacul duhovnicesc tamaduitor care sa vindece rana suflteasca.


Cei care n-au timp sau rabdare, fie n-au timp sau rabdare pt ca au avut
o zi proasta, fie au alte activitati pe care le considera mult mai importante
decat activitatea de duhovnic.


Pai in afara de a-ti spune pacatele pe care le stii, ce ai mai putea face la
spovedanie ?
Pai tocmai asta e: sa spui pacatele tale si, mai mult, sa-ti para rau ca le-ai facut si sa te straduiesti sa nu le mai faci. Si sa recunosti, mai ales in sinea ta, ca din cauza pacatelor pe care le-ai facut si le faci ai tot felul de greutati si de probleme, nu din cauza pacatelor si greselilor celorlalti, asa cum cred foarte multi: pe ei se vad buni, corecti, drepti, iubitori, virtuosi, dar altii le fac numai necazuri! Se duc la preot si incep sa-i povesteasca despre sot/sotie, vecini, colegi, sefi etc, ca nu stiu ce le fac si ce le zic aia, in loc sa spuna ce pacate lor. Si cer preotului sfaturi in legatura cu achizionarea unei masini, a unei case si cate altele de genul asta (material). Sau incearca chiar sa obtina un fel de aprobare din partea preotului, asteapta sa-i bata cu mana dupa ceafa si sa le spuna: e in regula, si altii fac la fel, astea sunt vremurile in care traim , n-avem ce face... Mai putin cer sfaturi despre cum sa-si schimbe viata, ce sa citeasca, cum sa se roage... Repet, vorbesc de unele persoane si nu de majoritate.
E o carte foarte buna, cred ca tot pe forumul asta am citit despre ea, se numeste Duhovnicul si ucenicul, de Vladimir Vorobiev. O recomand.
Doamne ajuta!
Reply With Quote