View Single Post
  #27  
Vechi 01.08.2014, 17:36:40
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit De acord

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Of, mai Iliana!
Da, spovedania este pentru spus pacatele. Dar prima problema este sa stii care iti sunt pacatele in fata lui Dumnezeu si sa le diferentiezi de alte lucruri/fapte care nu sunt pacate.
Exista tendinta la multi credinciosi sa considere ca totul este pacat pe lumea asta si nu este asa.

Pe urma daca tu spui ca numai noi insine suntem vinovati de ceea ce ni se intampla nu este asa. Sunt multe lucruri din afara.
S atunci inseamna ca totusi toti gresim si facem rau altora. Iti dai seama?
Daca eu ma duc si spun ca am gresit aia si aia si asa am facut rau Mariei, atunci si ea poate spune ca ea a gresit si deci mi-a facut mie rau.

Ori admitem ca suntem toti vinovati si atunci este normal ca facem rau celor din jur, ori suntem nevinovati toti.

Si da, exista lucruri care ne fac rau si nu sunt de la noi. Cred ca adevarul este de fapt undeva la mijloc.

Daca eu muncesc bine si imi vad de treaba si totusi firma da faliment din alte motive si eu imi pierd serviciul, este din cauza mea? Si cate si mai cate.

Oamenii sunt toti asa cum sunt si noi traim printre ei. Asta este.
Exista razboaie, inundatii, saracie, boli, somaj etc.
Numai daca toti ar inceta sa faca rau si ar fi mai buni, atunci ne-ar fi la toti mai bine.

Si cu preotul/duhovnicul trebuie sa poti discuta si alte lucruri, nu numai la spovedanie.
Trebuie sa poti intreba, cere sfaturi. Si da, te poate ajuta si sufleteste.
Trebuie sa poti sa intrebi ce n-ai inteles in credinta, din scripturi etc., pentru ca sa stii de ce te duci la biserica.
Trebuie sa poti sa ceri sfaturi in probleme care pot duce la efecte urate: divort, conflicte in familie sau la serviciu, probleme de sanatate.
Un divort este un pacat mai mare, un avoret la fel, sau conflicte cu cei din jur.

Sigur ca exista niste limite, nu te duci pentru orice prostie. Dar un duhovnic ar trebui sa aibe putini fii/fice si sa aibe timp si rabdare si intelepciunea sa-i ajute.
Da, doamna Sophia, imi place cum ati raspuns. Asta este si problema mea, ca pacatele sunt de multe feluri, si de multe ori nu stiu ce sa spun la spovedanie. Mie mi se intampla multe lucruri, intru mult in contact cu oamenii, si unii se poarta in fel si chip cu mine, si nu stiu ce am gresit in relatia cu ei. De ce unii ma ignora, de ce unii ma jignesc, etc. Am unele zile atat de incarcate, incat simt nevoia sa ma spovedesc la sfarsitul lor.
Si, intr-adevar, eu cred ca relatia duhovnic-ucenic trebuie sa se bazeze pe dragoste. Daca dragoste nu e, nimic nu e, cum spus Sf. Pavel.
Reply With Quote