View Single Post
  #6  
Vechi 08.08.2014, 03:40:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Dle fiindca tot sintem la intrebari si raspunsuri va intreb cu ce va suparat ortodoxia
Am mai spus si cu alte prilejuri. Pe mine nu m-a suparat ortodoxia. M-au suparat, e drept, niste ortodocsi, care m-au mintit ani si ani de zile. De la inventii aiuresti (daca nu ar fi dracesti) cum ca "Isus" cu un"I" inseamna magar, pana la chestii istorice, ca de exemplu aceea ca greco-catolicismul ar fi tradat pe romanii din Ardeal si inca si mai si, la chestii teologice.
Dar ortodoxia ca atare ? Depinde ce intelegeti exact. Daca intelegeti credinta si lucrarile Sfintilor Parinti, liturgica si practica lasata de ei, acelea nu m-au suparat de loc. Daca intelegeti derapajele de azi, talibanismele de azi, minciuna si ura de azi, superstitiile de azi, acelea, da, sunt suparatoare.
Si totusi, poate ca as fi putut trai cu toate astea daca nu as fi aflat adevarul intreg, adica pe Isus intreg in Biserica Catolica. Si am sentimentul ca m-am intors acasa, dupa o lunga calatorie.


Citat:
si cum de totusi sinteti cu zi cu noapte pe un forum orthodox?
Fiindca acesta a ramas singurul forum religios romanesc, in acelasi timp bine populat si pe care poti citi (in afara de maculatura virtuala) si multe postari de valoare. Altul, eu nu mai stiu. Dv stiti ?

Citat:
Acum la voi e ora 3 dimineata si sinteti pe forum.
2. In Franta e ora Romaniei minus 1. Si maine dimineata nu lucrez. In plus, mai ma bucur si de alte forumuri, de limba franceza si engleza. Cand ma vedeti conectat, nu inseamna ca eu chiar atunci citesc forumul acesta, ci ca am o fereastra deschisa spre el.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote