View Single Post
  #25  
Vechi 03.12.2014, 11:59:57
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Mama obișnuia să ne spună seara la culcare câte o poveste, apoi făceam rugăciunea. Unele povești erau creștine, iar când se apropia iarna ne povestea și despre Sfântul Nicolae, ce citise prin cărți dar și ce știa din lumea satului...
Am avut până să merg la școală două piedici legate de Sfântul Nicolae și de Nașterea Pruncului.
În legătură cu Nașterea, repetam mereu întrebarea: "de ce îi zice iesle?" Nu îmi plăcea cuvântul, la noi se zicea grajd, nu iesle. Nici staul, cuvânt oferit de tata, nu îmi plăcea - suna dur, urîcios, întunecat. Eu vroiam să se spună grajd, mai ales că la grajduri, în spatele satului noi ne jucam mereu, era locul de joacă preferat pentru că puteam merge la cai (iar mai târziu aveam să îi "furăm", noaptea (după ce se culcau paznicii beți turtă), ca să călărim pe câmpurile de lucernă, sub luna plină...). Îmi plăcea imaginea unui prunc născut în grajd, acolo era cald iarna, animalele erau foarte atractive pentru mine, trăiam emoții foarte vii de curiozitate, teamă și dorința de a mă apropia ca să le mângâi... Îmi închipuiam că și Pruncului îi plăcea un astfel de loc, cu totul deosebit... Deci nu prea pricepeam ce era așa de nepotrivit că Domnul se născuse în grajd, că doar acolo îmi plăcea și mie să mă joc... Nu știu cum am depășit, peste ani, acest mic impas legat de povestea începutului de iarnă. Cred că m-am obișnuit pur și simplu cu termenul...
Cu Sfântul Nicolae am avut probleme din pricina ... nasului. Pe pereții bisericii era pictat în tindă atât în interior cât și afară. Odată, uitîndu-mă de afară la Sfântul, am remarcat că avea ..nasul rupt. Așa se vedea de jos, de unde priveam eu. Îmi amintesc că îi tot ziceam mamei, de câte ori treceam pe la biserică (spre cimitir) că Sfântul e urât, pentru că are nasul rupt. mama îmi explica mereu că pictura era veche și că probabil căzuse un pic din vopsea ori tencuială... Dar eu tot nu puteam să trec peste impresia neplăcută că Sfântul are nasul rupt și mă întrebam cum vine asta și de ce. Într-o zi însă, uitîndu-mă mai atent, mai stăruitor, am descoperit că de fapt peretele nu era deteriorat ci că, prin nu știu ce întâmplare, peste fața Sfântului se lipise o ...frunză. Cum de rămăsese acolo atâta amar de vreme și cum de nimeni nu o dăduse jos nu puteam pricepe. Foarte bucuros de descoperire, m-am hotărât să dau eu frunza jos și am chemat un prieten să facem scara și să mă urc pe umerii lu ca să iau frunza care credeam că pătrunsese în perete, cumva. Dar nu ajungeam la frunză, era prea sus, așa că am hotărât să luăm un băț și să dăm frunza jos. Așa se face că după ceva vreme am adus o beldie și am început să curățăm cu ea nasul Sfântului... Din nenorocire însă frunza nu se dezlipea și, ca să fie totul spre nenorocul nostru ne-a văzut un sătean care avea drum prin cimitir tocmai atunci și, firește, a urmat ce urmează de obicei când un copil scrijelește cu bățul pictura de pe pereții unei biserici...
Acasă nu am încasat cum mă așteptam vreo pedeapsă, tata a avut inspirația ca mai întâi să mă asculte și, când a priceput tărășenia, s-a amuzat foarte tare... Parcă îi aud și acum hohotele de râs. Dar mama a interpretat scena ca pe o mare necuviință și m-a asigurat că în anul acela nu voi mai primi nici un cadou de la Moș Niculae, ba chiar că e posibil ca niciodată să nu mai fiu apărat de Ocrotitorul copiilor... Din fericire, Sfântul a fost mai îngăduitor decât mama și am primit mereu, inclusiv în acel an, cadouri... Până anul trecut, inclusiv, precum sper că voi primi și anul acesta...:)

Last edited by Ioan_Cezar; 03.12.2014 at 14:19:20.
Reply With Quote