View Single Post
  #10  
Vechi 24.05.2011, 16:25:22
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu mai demobilizați fata ! Cu atât mai puțin, nu o suspectați de cine știe ce intenții rele ! Mie mi se pare lăudabilă însăși alegerea unui asemenea subiect. Pentru lucrare de licență la Litere !

Impresia aceasta că cercetătorul, atunci când vine cu metodă sociologică/psihologică își omoară obiectul de cercetat e numai o impresie a noastră. Una general valabilă. În aceeași optică, oricine face teologie Îl disecă pe Dumnezeu.
Domnule doctor, in varianta in care desfiintam orice specific al profesiilor, ar trebui ca eu fiind psiholog sa dau indicatii medicilor in legatura cu metodele lor de cercetare, jurnalistii sa conduca cercetari psihologice iar medicii sa conduca traininguri de dezvoltare personala cu psihologii. S-o facem varza de tot, ca sa ne amintim de Turnul Babel ...
Propun sa fim putintel atenti la specificul unor domenii profesionale si sa nu demonstram ca ne pricepem cu totii la fotbal, medicina, psihologie, teologie si politica etc. Zic sa nu fim prea romani, sa nu mai fim "prea"... Chiar proslavim cu totii amatorismul?

Apoi, cine este aceasta persoana care imi pune intrebari despre trairile mele si ale fratilor mei crestini din timpul Sfintei Liturghii? Chiar spunem oricarui necunoscut cele mai intime ale noastre? Dumneavoastra asa faceti?... iertati-ma...

Ca studenta are nevoie de subiecti pentru cercetare, asta inteleg. Ca nu vrea sa ii omoare, e de presupus.
Facultati de teologie sunt o multime, subiectii pot fi contactati pe teren, in contact direct de la persoana la persoana, asa cum recomanda aici un user. De ce nu luam contact personal cu subiectii?
In fine, oare Patriarhia noastra nu ar fi putut sa propuna, fie si aici pe forum, un chestionar asemanator sau mai multe? Oare nu mai sunt oameni interesati de subiectul ales de studenta? Eu stiu ca mai sunt, si mai stiu ca Biserica nu e indiferenta la fenomenele omenesti dinlauntrul ei. De ce totusi nu a propus Biserica un demers asemanator?
Chestionarul si cercetarea aferenta ar putea primi aprobarea Bisericii. Noi ortodocsii nu suntem, in comunitatea noastra, o adunatura, o aglomeratie sau altceva asemanator. Nu face fiecare ce vrea in Biserica Ortodoxa, exista Pastor, sunt reguli stricte, canoane, ierarhie, ascultare, obiceiuri etc.
Apoi, cine vrea sa studieze un fenomen sau altul al vietii crestine, e liber sa il traiasca. Este chiar de dorit, nu-i asa?...
Ii sugerez studentei sa mearga la Patriarhie si sa prezinte acolo continutul chestionarului. Daca va primi binecuvantarea Episcopului, atunci munca ei de cercetare va decurge pe un fagas firesc. Sa fie binecuvantata (de Dumnezeu), asta ii doresc, eu pacatosul rob al lui Hristos.
Reply With Quote