View Single Post
  #3  
Vechi 28.12.2010, 11:01:14
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Rugaciunile (in ortodoxie si cred ca in crestinism in general) nu sunt impotriva planului lui Dumnezeu. Daca iei o carte de rugaciuni sau te duci la biserica o sa vezi ca ne rugam: pentru mantuire, pentru popor, pentru Sf. Biserica, pentru mila, viata, pacea, sanatatea, mantuirea, paza, iertarea si lasarea pacatelor. Ceea ce spunem in rugaciunile acestea nu sunt in potriva planului Dumnezeiesc.

Apoi de ce ne rugam? Pentru ca rugaciunea este o forma de comuniune cu Dumnezeu. A te ruga inseamna sa stai in fata lui Dumnezeu, "cu mintea intru inima", unde se aduc proslaviri, multumiri precum si pocainta.

Da, stiu ca asta pentru unii nu suna asa de frumos ca o decapotabila sau o croaziera intr-un loc exotic inconjurati de prieteni depasiti numeric de mai multe prietene.

Acum daca ne rugam: <<si da-mi mie Doamne postul ala de director>> unde au mai candidat 1500 de oameni pe el, poate si ei cu alte alternative dar au vrut sa fie "fruntea", asta e altceva. Si apoi ne mai rugam pentru spor in casa ... Dreptate si castig la proces impotriva fratelui cu 5 copii care vrea si el partea la ce avea bunelu...

Daca om mai intainta mai mult in rugaciune, Dumnezeu o sa ne arate <<cele nearatate si cele ascunse ale intelepciunii>> Lui si atunci dorintele noastre care uneori se transforma in pretentii poate se mai linistesc.

Last edited by bmadalin; 28.12.2010 at 11:05:46.
Reply With Quote