View Single Post
  #6  
Vechi 28.12.2010, 13:11:12
St Ocea St Ocea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.12.2010
Locație: cica in Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Exclamation Asa IX

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Ceea ce iti spun eu acum nu e oful meu ci oful tau. ceea ce scriu eu acum nu e ca sa ma simt eu bine ci ca sa te simti tu bine. tu ai venit aici cu o intrebare la toti.
Eu iti raspund asa dupa mintea mea:
Care este voia LUI? stii tu care este voia LUI? in legatura cu tine? daca ai stii care este voia LUI ai fii prooroc. Si de rugaciuni tot ai mai avea nevoie chiar daca ai stii exact ce urmeaza si ce vei face si toate tot din voia LUI.
Dar tu te nasti pe acest pamant prunc si cresti mare si devii un bun crestin si nu stii ce va sa fie vremea de maine.
Dar poti face voia LUI tocmai prin rugaciune si viata smerita. Ca daca traiesti crestineste si te rogi Bunului Dumnezeu sa aiba mila de tine cu siguranta ca va avea si asa vei face voia LUI in toate zilele tale.
Altfel nu.

``daca rugaciunile nu iti sunt ascultate.`` intotdeauna rugaciunile sunt ascultate de Bunul Dumnezeu. dar daca ele sunt egoiste si au si o picatura de rau in ele atunci ele sunt ascultate dar nu sunt indeplinite.

Voia LUI este tocmai rugaciunea si smerenia si blandetea si iubirea asa cum EL Insusi ne-a invatat prin Iisus Hristos:

``. Iar când vă rugați, nu fiți ca fățarnicii cărora le place, prin sinagogi și prin colțurile ulițelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.
6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.
7. Când vă rugați, nu spuneți multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8. Deci nu vă asemănați lor, că știe Tatăl vostru de cele ce aveți trebuință mai înainte ca să cereți voi de la El.
9. Deci voi așa să vă rugați: Tatăl nostru, Care ești în ceruri, sfințească-se numele Tău;
10. Vie împărăția Ta; facă-se voia Ta, precum în cer și pe pământ.
11. Pâinea noastră cea spre ființă dă-ne-o nouă astăzi;
12. Și ne iartă nouă greșealele noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri;
13. Și nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăvește de cel rău. Că a Ta este împărăția și puterea și slava în veci. Amin!
14. Că de veți ierta oamenilor greșealele lor, ierta-va și vouă Tatăl vostru Cel ceresc;
15. Iar de nu veți ierta oamenilor greșealele lor, nici Tatăl vostru nu vă va ierta greșealele voastre.
16. Când postiți, nu fiți triști ca fățarnicii; că ei își smolesc fețele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă, și-au luat plata lor.
17. Tu însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală,
18. Ca să nu te arăți oamenilor că postești, ci Tatălui tău care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.``

Trebuie sa intelegi ca ne nastem pe acest pamant , traim si murim. Si asta e Voia LUI. Iar cat traiesti trebuie sa traiesti in Voia LUI, ca El a facut omul pe pamant si toate de la El sunt. Deci traiesti in rugaciune catre Stapanul tau care te-a facut si a ingaduit sa existi.

Sfantul Marcu Ascetul spune: "Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine".
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ian-68425.html
acest link iti explica importanta rugaciunii si de ce trebuie facuta.


Deci m-am abtinut mult sa nu-ti injur prostia de care ai dat dovada la inceputul postului tau.
unde naiba vezi tu ca reiese ca stiu care e voia lui? imi spui? Eu am spus doar ca oricare ar fi, tot voia lui va fi si va face conform planului sau, nu al nostru.
Nu mi-ai raspuns la intrebari, ci doar ai facut ceea ce m-am asteptat, sa evitit incet, da sigur subiectul.
Ce scuza penibila, cu rugaciuni egoiste.., ar fi egoist din partea mea sa-mi doresc sa nu mai existe foamete, saracie si razboi in lume, nU??? ia zi foarte egoist din partea mea ca doresc tot binele pana si inamicilor, nu?
Apropo daca as sstii voia lui, dupa cum pretinzi tu, atunci pentru ce naiba as mai avea nevoie de rugaciune? Pentru ce frate sa mam ai rog, daca deja a fost scris sa fie, astept sa se intample.
Stii care e marea confuzie , dumnezeu nu vorbeste cu nimeni, asa ca e de datoria a catorva oameni mai inteligenti sa scrie care-i voia lui, ca cica "lor le-a zis". N-ar exista nicio posibilitate ca cei alesi sa minta cate ceva, sau chiar sa minta ca ar fi vorbit cu ei dumnezeu. aici e buba cea mare, daca eu de exemplu declar ca mi-a vorbit dumnezeu, nimeni nu ma va crede, ma va crede popa sau papa nu! Logic ca nu! Voi fi catalogat cel mult nebun de cei din jur, noroc ca numai suntem in evul mediu, ca daca papa zicea ca mint sau nu stiu ce alta oficialitate crestina, m-ar fi ars pe rug sau batut cu pietre...
Prea secretos e dumnezeu acesta, mi se pare foarte egoist modul, de a se destainui la doar cativa, daca s-ar fi destainuit la toata populatia, poate asa s-ar fi eradicat semnul intrebarii asupra existentei sale.
Ca si eu cu 2 priteni zicem ca ne-a contactat un alt zeu si zicem si dregem si propavaduim invataturile sale, nimeni nu va crede, caci e o inventie, oare de ce aceasta religie, ca toate celelalte nu poate fi considerata o inventie, de ce?
Are asa de multe defecte de logica crestinismul, si nu numai, nu-i dem irare ca se promoveaza ideea de crede si nu a cerceta...
Lasa pentru unii aceasta alinare a imortalitatii si a fericirii eterne e mai buna decat, adevarul crud, al simplei vieti de muritor.
De ce accepta oamenii minciuna frumoasa, decat adevarul urat? nu pot sa inteleg, dar s-o faca atata timp cat nu ma afecteaza personal.
Mai comentez daca imi revin ideile.
Repet termina cu devierea de la subiect, si nu ma ataca pem ine in replici, am cerut raspunsuri nu contraargumente asupra persoanei mele, ca nu acesta e subiectul principal.

Multumesc ca ai avut rabdare sa citesti tot, asa cum am avut si eu...
Reply With Quote