View Single Post
  #8  
Vechi 24.01.2013, 19:01:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu (ma) intrebam de ce au ales totusi pustnicia daca totusi lucreaza cu lumea in fiecare zi, fiind duhovnic. Ma refer de ex. la parintele Paisie Olaru.
Pentru ca ascultarea e mai mare decat voia proprie, cel putin in calugarie.

Nu cred ca s-a facut nimeni calugar ca sa se bucure de faima si sa vina la el lumea puhoi. Ai citit viata parintelui Cleopa, ucenicul par. Paisie - ti-am dat linkul pe alt topic? A stat nu stiu cati ani pastor la oi. A ajuns staret si duhovnic nu pentru ca a vrut el - dimpotriva - ci pentru ca asa au dorit altii si asa i-au randuit. Si atunci slujesti in locul in care esti pus, chiar daca tie personal nu iti place. Oricum, a ajuns duhovnic renumit la o anumita varsta, dupa o anumita experienta duhovniceasca... Mi se pare ca si Paisie Olaru a avut un parcurs asemanator, intai a fost la schitul Cozancea, undeva in munti, cu oile - asa l-au cunoscut pr. Cleopa si fratii lui, apoi a ajuns la Sihastria si i s-a randuit sa fie duhovnic...
Si apoi, vezi si tu ce se scrie la topicul despre pr. Ciprian de la Sihastria, Lumea da buzna. Si nu poate refuza, pentru ca asta e slujirea lui. E o viata de jertfa, nu face nimeni ce vrea si ce ii place.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote