View Single Post
  #6  
Vechi 07.06.2010, 19:09:12
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit am putea incerca sa luam legatura cu el personal, prin messenger

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Sarmanul, nici mie nu mi-a venit sa cred prin cate a trecut! Omul asta are mare rasplata in ceruri!
Haideti sa il ajutam cumva... nu sta nimeni prin Sinaia?
Eu cred ca daca am lua legatura cu el prin messenger (daca id-ul respectiv, publicat la sfarsitul articolului, este, intr-adevar, al lui), poate ca i-am putea trimite cate ceva prin posta, niste pachete sau macar niscaiva/putini bani (cat sa-si cumpere de mancare s.a. celea de trebuintza), acolo (ce si-ar putea permite fiecare si cat il lasa inima etc), macar din cand in cand... poate ca are pe cineva de incredere la care ar putea primi pachetele pt. el, cine-stie... dar sa nu intervina iarasi invidia, ca si in cazurile 'colegilor' natarai si derbedei de care povestea in articolul respectiv... Sau poate careva dintre noi ar putea stabili sa se intalneasca personal cu el si sa ii inmaneze cate ceva... Sper din tot sufletul sa nu ii joace vreo festa in bataie de joc poate, cineva dintre vechii colegi batausi batjocoritori (caci, din ceea ce reiese din povestirea lui, din cele citite in articolul respectiv, s-ar parea ca aia nu si-au schimbat prea mult vechile obiceiuri, desi unii ajunsi in functii importante etc - deh, cateodata, 'naravul din fire, n-are lecuire', din pacate...), sa comunice cu el prin messenger si sa se prefaca a fi pers. binevoitoare etc, dar numai in batjocura si/sau doar cu intentia de a-l pacali si/sau iluziona degeaba, asa aiurea, pe bietul om... ca mai sunt si astfel de pers. (rau intentzionate), din nefericire... Si mai sper din tot sufletul pt. el, ca prin purtarea de grija a lui Dumnezeu, sa gaseasca o manastire la care sa fie primit, si, de ce nu, sa sporeasca atat de mult duhovniceste, in viata monahala, incat sa ajunga sa calce pe urmele unor mari duhovnici precum Par. Paisie Olaru, Cleopa Ilie, sau par. Marcu (cel care tacea malc si se ruga, desi la fiecare tortura primita de la comunisti in inchisoare, simtzea durere pana in varful creierului), de la Man. Sihastria s. a. (caci majoritatea au indurat multe suferintze la viatza lor, dar nu au incetat sa se roage pana si pt. vrajmasii lor!). Fie ca Bunul Dumnezeu sa il lumineze si pe acel nefericit om sarman, Nicolae Zidaru. Mantuitorul si Domnul Hristos sa ii lumineze si lui mintea, calea, viata!...
Reply With Quote