View Single Post
  #17  
Vechi 15.08.2010, 22:40:23
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Fragment tot din aceiasi scriere mentionata la inceput.



Apoi Duhul Sfant zise catre Apostoli : " Fie ca voi toti, venind pe nori din toate colturile lumii, sa va adunati in Betleemul cel sfant intr-un vartej de vant pentru cinstirea Maicii Domnului nostru Iisus Hristos." Atunci Petru din Roma, Pavel din Tiberia, Toma din partile Indiei, Iacov din Ierusalim, Andrei, fratele lui Petru si Filip, Luca, Simon Cananenul si Tadeus care au adormit, au fost inviati cu toti de catre Duhul Sfant din mormintele lor. Acestora le-a grait Duhul Sfant: " Sa nu credeti ca acum este ceasul invierii de obste, ci pentru aceea ati fost voi sculati acum din mormintele voastre, pentru a va duce sa o cinstiti pe slavita si de minuni Facatoarea Maica a Domnului si Mantuitorului Iisus Hristos, caci iata, ziua inaltarii, a venit ceasul intrrii ei intru cele de sus".


...


Atunci Pavel a raspuns la randul sau: " Iar eu, traind intr-o cetate in apropierea de Roma, numit tinutul Tiberiei, l-am auzit pe Duhul Sfant spunandu-mi : Maica Domnului tau, savarsindu-se din aceasta lume, se indreapta spre cele ceresti, deci du-te si tu la Betleem pentru a te inchina Ei." Si iata, un nor d elumina m-a ridicat la cer, aducandu-ma aici unde va aflati si voi.

...

Si a raspuns si Toma si a zis: " Iar e in timp ce strabateam tara indienilor, iar propovaduirea izbandie prin harul lui Hristos si eram pe cale sa il inchid in palat pe fiul surorii regelui, Labdanus pe nume, Duhul Sfant mi-a spus deodata: " Mersi si tu, Toma , la Betleem, sa o vezi pe Maica Domnului tau, caci se inalta la ceruri". Si dupa ce m-a luat pe sus, un nor de lumina m-a lasat aici , langa voi.

...

Si Marcu a raspuns si el si a zis: " Pe cand savarseam canonul celei de a treia zile (* canonul zilei de marti) in cetatea Alexandriei, chiar in timp ce ma rugam, Duhul Sfant m-a ridicat si m-a adus la voi.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote