Subiect: Numele copilului
View Single Post
  #106  
Vechi 31.12.2012, 10:24:42
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ce topic odihnitor,pacat ca s-a pierdut printre atatea altele,poate nu la fel de folositoare.

imi sunt dragi copiii in general,dar si mai dragi imi sunt atunci cand poarta numele unui sfant.si e tare frumos cand un copil stie despre sfantul al carui nume il poarta si se simte mandru de faptul ca are un ocrotitor "special"(spun asta pt. ca toti sfintii sunt ocrotitorii oricui ii cheama in ajutor).imi aduc aminte de cartea "Cum am vrut să mă fac sfânt" a lui Virgil Gheorghiu care,suparat ca nu avea si el un nume de sfant(cu toate ca tatal lui era preot)a vrut sa fie el sfant pt. ca numele Virgil sa fie trecut in calendar.

consider o datorie a parintilor sa dea copilului numele unui sfant si ma bucur ca,desi in zilele noastre a devenit o moda sa pui copilului un nume strain,eventual cat mai neobisnuit si neintalnit(ca doar fiecare copil e unic!),mai sunt destui parinti care isi doresc sa-si boteze copilul cu nume de sfant.


pentru fetite cel mai mult imi place Maria(doar e numele Maicii Domnului),dar imi sunt dragi si Andreea,Filofteia,Teodora,Iustina,Antonia,Elena,Ir ina,Ecaterina,Ana,Gabriela,Anastasia,Ioana,Anisia, Nectaria(chiar daca acesta e mai putin intalnit),iar pt. baieti imi plac Nicolae,Luca,Ioan,Dimitrie,Andrei,Teodor...si multe altele.
Reply With Quote