View Single Post
  #55  
Vechi 27.08.2013, 17:49:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

În prealabil postat de Florin-Ionut
Nu văd nici un motiv ca să ne oprim de unirea în scopul facerii de copii cînd e zi de post. Da, înainte de Împărtășire e necesară măcar o zi de curăție și după aceea la fel - aici văd sensul, înțeleg și sînt de acord.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai n-ai scris si tu ca termenul de "curatie" (fara pacat?) nu e compatibil cu ideea de act sexual, chiar si in cadrul casatoriei, chiar si avand ca scop conceperea de copii?:)
Am anticipat că voi primi mesajul ăsta, cel mai probabil de la tine. :)

Oamenii au impresia că postul presupune neapărat și curăție. De post vorbim, strict. Or abstinența e o alegere de comun acord cu consoarta, nimeni nu ar trebui să îndrăznească să spună ceva aici, cum nici Pavel nu a dat norme în privința asta. Dacă un cuplu încearcă să facă copii, ce treabă are asta cu postul? E o mare diferență între satisfacerea unor pofte și încercarea de a procrea. Totul se desfășoară sub acoperămîntul Tainei Căsătoriei, deci avem binecuvîtarea de Sus.

Pe de altă parte, înainte de a primi Euharistia și după aceea ni se cere o scurtă perioadă minimală de curăție. Aici nu vorbim de orice perioadă de post stabilită de Biserică care cică trebuie să corespundă cu abstinența, ci de pregătirea trupului de a-L primi pe Hristos. Sînt lucruri diferite, nu se contrazic.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote