View Single Post
  #60  
Vechi 27.08.2013, 18:02:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Sophia,

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Femeile gravide, cele care alapteaza si copiii mici, pana la 7 ani, nu postesc. Nici nu au voie. Preotii insisi recomanda sa nu se tina post asa aiurea.
Nevastă-mea alăptează de 2 ani, copilul nostru e sănătos deși a mîncat strict vegetale, slavă Domnului pentru mare mila Lui. De ce să nu aibă voie?

Preoții au falsa impresie că, dacă nu bei lapte nu poți alăpta, dacă nu consumi carne nu ai putere sau mituri de genul ăsta. De aia femeile au dezlegare în posturi.

Citat:
5. Cred ca gresesti putin socoteala cu postul trupesc (3 zile inainte si 3 dupa). Daca tu tii post de joi, vineri si sambata ca sa te impartasesti duminica si mai tii apoi si duminica, luni si marti, atunci cand te mai duci la sotie? Mai tii si miercuri si vineri, ca sunt zile de post si s-a dus saptamana.
Să presupunem că ar trebui să ținem post conjugal 3 zile înainte de Împărtășire. Adică joi, vineri și sîmbătă. De duminică pînă luni seara e perioadă de abstinență, fără discuție. Apoi miercuri e zi de post. Deci rămîne o zi, de luni seara pînă marți seara cînd cică ai voie să încerci să aduci pe lume un copil. Asta dacă nu e perioadă de post lung, dacă femeia nu e în acea perioadă a lunii, dacă femeia nu alăptează, dacă doarme copilul, dacă nu sîntem prea obosiți și multe alte condiții intersectate.

Rămîne să așteptăm barza, poate va trece și pe deasupra case noastre. Sau să nu ne mai împărtășim pînă rămîne soția însărcinată. Hm...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 27.08.2013 at 18:06:22.
Reply With Quote