View Single Post
  #34  
Vechi 01.08.2009, 20:50:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In mod normal, prin randuiala Bisericii si prin canoane, Impartasirea trebuie sa se realizeze cel mult o data la 40 de zile, iar aceasta se face dupa un post de cel putin 8 zile , post fara ulei...de aceia stiu ca nu se mananca peste, decat daca sarbatoarea se afla inainte de 8 zile , inaintea Impartasaniei.
Bine-nteles, lucrurile se prezinta intr-un mod mai maleabil acum, dar eu am fost educata si crescuta intr-o exigenta destul de mare, drept pentru care am fost nevoita sa tin cont de ea cativa ani ani din viata...
Acum, mi-am schimbat cumva optiunile, dar imi este greu sa nu tin cont de acea parte din mine care s-a supus atata timp la reguli absolul ne negociabile....in general emise de Duhovnicii de manastire.
Trebuie să ne iasă din minte cantitatea ( numărul ) , ci calitatea noastră, pentru a ne apropia de Sfântul Potir, cu inima curată și viața neintinată. Așa ne îndeamnă Sf. Ioan Gură de Aur, Sfântul Vasile și în general Sfinții Părinți. Biserica la ora actuală , a trecut de la rigiditate la o flexibilitate de neânțeles până la urmă. Nici o extremă nu este bună, oriunde și oricând, și mai ales când este vorba de Precuratele Taine.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote