View Single Post
  #42  
Vechi 07.10.2012, 00:37:30
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ei, dar uite ca multi oameni, incercand sa fie 'deosebiti" sau "speciali", sa fie "ceva" sau "cineva" risca sa isi piarda adevarata identitate. Noi ce stim ca suntem? Eu de exemplu, acum, sunt Cutareasca, vanzatoare la magazinul din colt, care traieste cu Nea Cutare de la etajul trei. Daca se inchide pravalia din colt, sau daca Nea Cutare i se pune pata si ma trimite la mama, atunci cine sau mai exact ce o sa mai fiu? In cazul meu e simplu : vanzatoare la alta pravalie si nevasta unui alt nea Cutare. Dar daca eram Madalina Manole, cantareata de succes si sotia unui om de afaceri de succes, si eram in pericol sa imi pierd "identitatea"?
Rolul social (vanzator, sotie, copil, mama, elev etc.) face parte intr-adevar din identitatea personala. Dar daca precumpaneste prea mult in psihologia persoanei, spunem ca omul sufera de o "inflatie de rol".
Ma amuza si totodata ma irita cand vad pe usa unor apartamente: "Avocat Xulescu", "Doctor Tz.", "Profesor Y". Se reduce bogatia practic infinita a persoanei la rolul ei social (si la statut)! Ce mutilare!
N-am vazut ce-i drept, inflatii ca acestea:
- Gunoier Marinescu
- Gropar Vasilescu
- Salahor Cutarescu
- Curva X
- Somer Y

Oare de ce?....

Persoana moare daca se sufoca in rol, oricare ar fi el. In orice caz, din om ramane o paiata, un actor.

La Judecata mergem ca persoane, nu ca actori in roluri sociale!

Last edited by ioan cezar; 07.10.2012 at 00:39:59.
Reply With Quote