Subiect: Mărturisire
View Single Post
  #49  
Vechi 12.01.2022, 17:00:40
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475
M-am născut într-o familie creștin ortodoxă. Am fost învățat de mic copil să îl iubesc pe Dumnezeu, fapt pentru care am avut o viață duhovnicească.
În perioada copilăriei il simțeam pe Dumnezeu în viața mea că mă ocrotește și îmi dorește toate cele bune. În acest spirit mi-am dorit să continui această relație și să o desăvârșesc, motiv pentru care am dat la seminar apoi la facultatea de teologie ortodoxă.
Imediat după ce am făcut această alegere, lucrurile au început să evolueze nu diferit, ci opus. Am început să cunosc oameni care îmi făceau rău și care m-au făcut să sufăr foarte mult, dar cel mai mult m-a durut faptul că Dumnezeu era părtașul lor. Aveam impresia că eu sunt cel vinovat, iar cei care procedau așa făceau bine și Dumnezeu era de partea lor.
Din ceea imi dau seama se intelege ca tu chiar crezi ca Dumnezeu e vinovat direct sau complice la relele care ti-au produs suferinte si dureri mari.

Aceasta suparare si acuzare (nedreapta) e defapt duh rau satanic care te dezbina de Dumnezeu!

Daca ne gandim la Iov si la Daniel sau la Samson ne putem da seama ca ei cu toate ca l-au ascultat mult pe Dumnezeu si fiind chinuiti-incercati de satana cu consimtamantul lui Dumnezeu, acestia au ramas in Credinta desi puteau sa se revolte pe drept pe seful Dumnezeu care practic ii pedepsea pe nedrept desi ei in imparatia Lui ascultasera cu varf si indesat. Asta face diferenta dintre dreptatea din logica sau dreptate cu rasplatiri fata de dreptatea din Credinta pana la sfarsit. Asa e si Credinta lui Avraam si Sarra care desi erau indreptatiti sa se revolte si sa protesteze la seful Dumnezeu caci au ascultat si au crezut intocmai si in ciuda ascultarii nu au avut copii ci au avut parte de grele incercari ei au iubit pe Dumnezeu si au dovedit ca au dreptate din credinta si nu doar din logica sau dreptate pe baza de cantar sau de judecati si rasplatiri... si pentru dreptatea asta le-a fost ascultate rugaciunile si au avut un fiu ce a mostenit Credinta lor.

Asta ne cere Dumnezeu, asa o dreptate din credinta ca a celor foarte mari sfintii si prooroci cum sunt Iov si Daniel cu asa o mare putere buna plina de curaj ca a lui Samson.

Pai daca Iov a ascultat toata viata lui si a adus jertfe multe saturand toti saracii e clar ca nimeni nu era in vremea aceea ca Iov de ascultator si de credincios sau intelpt ca Daniel.

Daca pentru slujirea multa si buna Iov asta a primit ca rasplata: moartea fiilor sai, risipirea intregii averi, capatarea unei boli incurabile ca lepra si gunoiul de afra ca si casa atunci iti dai seama ca putea sa creada si el ca toti cei ce credeau in tot felul de dumnezei straini ca si Domnul este rau si nedrept si putea sa faca fara probleme ceea l-a ispitit nevasta sa: ”Leapada-L! Ce te tot tangui, nu vezi ce ti-a facut dupa toata credinta, jertfele si ascultarea ta?”

Logic sau pe baza de contract ar fi fost normal ca Iov sa faca ce a zis nevasta dupa atatea suferinte indurate cu acceptul lui Dumnezeu dar el avea o dreptate din Credinta pana la moarte asa ca a crezut cu adevarat ca Domnul este singurul Dumnezeu, singurul Dumnezeu bun si adevarat si nu s-a lepadat in ciuda tuturor relelor si zvonurilor de mai mari rele si astfel a dovedit ca este un fiu bun al lui Avraam.

E cu adevarat foarte greu sa ai o dreapta Credinta mai presus de orice incercare, de orice dreptate reparatorie si de orice logica.

Insa a acuza pe Dumnezeu si a crede ca e rau si ca-ti vrea raul este cadere in duh satanic dezbinator!
leapada-l pe satana si duhul acuzator si intoarce-te la Hristosul sfintei Treimi!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.01.2022 at 17:43:35.
Reply With Quote