Subiect: Episcopul
View Single Post
  #9  
Vechi 02.03.2009, 23:42:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Inainte de a discuta situatia "din teren", multumesc pentru opinie turneai, as vrea sa trecem in revista si functiile bisericesti, caci unii dintre noi nu le cunosc. Una dintre acestea este cea de episcop, despre care intreb aici; dar mai sunt multe functii in Biserica si in manastire, pe care nu toti le cunoastem; ca apoi sa vedem cum unul dintre acestia are posibilitatea de a ajunge episcop; cu alte cuvinte, as vrea sa stiu, daca e vorba de o promovare sau o numire.
Arhimandrit este staretul unei manastiri. Am auzit de singhel si protosinghel; cine sunt acestia? etc. Care e forma de adresare la fiecare functie, caci eu le incurc si nu stiu cand e Prea Sfintitul, cand e Inalt Prea Sfintitul...
Va rog daca ma puteti lamuri.
Un Post binecuvantat tuturor!
Anca dragă este un topic deschis de mine la hirotonie , unde sunt dezbătute , arătate cam toate problemele legate de hirotonia episcopului, treptele episcopului, condițiile pentru hirotonia episcopului și acum mă vog duce să postez despre interdicțiile și limitele episcopului. Tot la acel topic am vorbit și de hirotonia intru diacon.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote