View Single Post
  #4  
Vechi 03.01.2017, 01:12:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mantuire. Cum ar trebui să traducem pentru tinerii de astăzi acest termen, mantuire?
Din punct de vedere etimologic, în limba greacă veche cuvântul acesta, „ sotiria” , înseamnă „ păstrez intregul intact” . Potrivit filosofiei platonice, mântuire înseamnă să se elibereze sufletul de trup și să se reîntoarcă în lumea ideilor. Viziunea aceasta, desigur, nu o acceptăm în tradiția ortodoxă. Potrivit tradiției noastre, dimpotrivă, dumnezeiescul har intră și acoperă omul și se realizează această unire între suflet, trup și Duhul Sfânt.
Tinerilor ar trebui să le spunem în primul rând că se cuvine să iubească tradiția locului din care provin, să îi învățăm să iubească muzica bizantină, să iubească poezia bisericească, să iubească îndeobște arta bisericească. Pe măsură ce vor ajunge să iubească această artă bisericească, să prețuiască cultura și tradiția bisericii noastre, incet‑incet vor ajunge să simtă și unitatea aceasta a trupului și a sufletului cu Duhul Sfânt. Desigur, nu putem convinge pe nimeni să creadă și să primească aceste lucruri dacă nu are înlăuntrul său căutarea. Tinerii de astăzi înțeleg bine că întreaga societate de astăzi este o închisoare, o societate care pur și simpu anulează libertatea omului. Nu are nicio importanță ca omul să stea închis intr‑o pușcărie și, în același timp, să i se ofere posibilitatea să își împodobească foarte frumos această închisoare. Omul de astăzi, tânărul de astăzi nu își dorește să își împodobească închisoarea în care se află, ci să iasă din ea. Omul de astăzi caută cu ardoare să găsească adevărata dragoste, adevărata libertate și adevărata liniștire, „ isihia” și socotesc că acestea sunt elementele esențiale ale tradiției ortodoxe. Pe tinerii de astăzi trebuie să îi învățăm în primul rând cum să găsească și să dobândească adevărata dragoste, iar dragoste înseamnă să iasă omul din închisoarea acesta a iubirii de sine și să atingă dragostea de Dumnezeu și dragostea de aproapele. Trebuie să îi învățăm să trăiască adevărata libertate, căci libertate nu înseamnă
fac ce vreau, libertate înseamnă sunt liber și iubesc . Filosofia existențialistă ne‑a învățat că libertatea fie se manifestă prin dragoste, fie se manifestă prin nimic. Atunci când libertatea se exprimă ca nimic, ca nimicnicie, asta presupune atât moartea persoanei respective, cât și faptul că provoacă moarte în jur. Așadar, trebuie să îi învățăm că libertatea nu înseamnă să facă ce vor, ci înseamnă să iubească.
De asemenea, tinerii de astăzi năzuiesc să găsească liniștirea lăuntrică, isihia . Nu doar o liniștire și o calmare exterioară, ci o liniștire a inimii, a conștiinței. Tinerilor de astăzi trebuie să le vorbim despre aceste subiecte, despre același subiect al tradiției intr‑un mod diferit, pe care ei să îl poată înțelege. Eu le vorbesc copiilor de școală și le vorbesc pe limba lor, și se bucură că mă înțeleg. Pentru că una este limba pe care o folosim la dumnezeiasca liturghie intr‑o predică, de pildă, și altul este limbajul pe care ar trebui să îl folosesc când vorbesc copiilor de școală. Se cere să avem mult discernământ și înțelepciune, ca să știm ce anume se cuvine să spunem fiecărui om și fiecărui copil.
Săptămâna trecută, de pildă, am fost la un liceu unde am vorbit cu copiii de liceu. Erau în jur de 300 de copii în vârstă de 17‑18 ani. Le‑am vorbit despre faptul că Dumnezeu este eros pentru noi, este dragoste. Nu trebuie să interpretăm pe Dumnezeu ca pe o idee, sau ca pe o putere care locuiește în Cer, ci să îl înțelegem pe Dumnezeu ca dragoste, ca eros. Și erosul nu este doar relația trupească dintre doi oameni, pentru că e posibil ca acești oameni să aibă această relație dar, în același timp, să trăiască o singurătate cumplită, să fie singuri. Eros , înseamnă iubire pentru toate, iubire pentru lume, iubire pentru Dumnezeu, dragoste pentru cunoaștere, pentru cărți, pentru societate. Le‑am spus copiilor că noi, cei mari, am îmbolnăvit societatea și este nevoie de sângele lor proaspăt ca să facem o transfuzie de sânge în această societate și să o reînsuflețim.
„Cuviosul Sofronie spunea că, atunci când un om învață să iubească un om, va ști apoi să iubească milioane de oameni care se aseamănă cu acel om”

《 va urma 》
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote