View Single Post
  #2  
Vechi 07.04.2019, 21:15:34
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

”Banii n-aduc fericirea ci atrag hoții” și ”scopul nu scuză mijloacele”.

Mai erau niște călugări care înfințaseră berării lângă mănăstire, alții gospodăreau spațiul divin obținând mereu profituri frumoase prin comerț.

Eu parcă am înțeles că Domnul propovăduia împărăția cerurilor și fericirea săracilor.

”Filantropiile” astea lumești pentru slavă de la oameni și cluburile de socializare ale tinerilor sub ”paternalismul” ortodox sunt ceva foarte lumesc.

Când bisericile se transformă în cluburi lumești, mai urmează ca sexul să se predea în școli de sexologi ai ”ortodoxiei” și să se aplice practic în lăcașuri ”binecuvântate”, din alea sociale, cum era pe vremuri ”Crucea de Piatră” ... deci e clar că trăim vremurile din urmă când stelele cad la pământ ca smochinele scuturate de o furtună puternică.

Ce sens are deci să trăiești lumește sub acoperământul bisericii ca să profite cine?

Cafeaua conține cofeină deci practic e un drog iar jocurile crează dependență și cruzime fiind bune să-ți omori timpul.

Dumnezeu ne-a chemat la ceva eroic, la ceva frumos și mai presus de cele lumești, de cele deșarte, la sfințenie, la nepriămire, la credință, la iubire, la urmare Domnului, la împlinirea milei jertfelnice și nicidecum la a face bani și profituri frumoase din orice activități. Asta n-au decât să facă intreprinzătorii creștini ... dar când se apucă să facă asta biserica... mie îmi miroase a lepădare de credință, pentru că a avea credință presupune a-ți asuma sărăcia și împlinirea poruncii iubirii mai presus de orice.

Nu-i putem păcăli pe copii și pe tineri cu duhuri lumești paternaliste.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote