View Single Post
  #11  
Vechi 16.08.2020, 00:38:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Foarte multe din aceste simboluri au fost "corupte" de cei ce se inchina intunericului, te-ai intrebat vreodata de ce Iisus ( si nu numai ) apare in acele icoane facand acele semne cu degetele? Eu mi-am pus aceasta intrebare, am aflat ca acele semne fac parte din religia hindusa si sunt folosite pentru a "echilibra" fluxul energiilor in corp, mai apoi satanistii le-au corupt transformandu-le in simboluri satanice.
Am văzut ”tâlcuiri” și mai amuzant-răutăcioase pe temă, era o fază la iumor cu micutzu care sugera că e un ”salut” neortodox.

Dracii se tem de cruce, nu o pot face, se tem și de binecuvântarea ierarhului care drept învață cuvântul adevărului, acolo de unde sunt icoanele pe Athos sau Sinai e mare har.

Aveam o cunoștință care era cu black metal, vampirism și alte tâmpenii și când a trecut într-o croazieră cu feribotul pe lângă Muntele Athos a stat cu voma-n gât tot drumul i s-a făcut subit rău când a trecut prin dreptul mănăstirilor, cine știe poate rugăciunile sihaștrilor de pe stânci au răscolit ceva.

Uite aici o slujbă arhierească, Arhiereii binecuvântează cu ambele mâini spre deosebire de preoți, dacă urmărești succesiunea ierarhilor care vin în față, o să vezi că aproape fiecare dintre ei ține diferit degetele.

https://youtu.be/mI1GS4_WA7Q?t=1271


Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Eu m-am intrebat, de ce in Noul Testament nu regasim aceste informatii despre Iisus, despre folosirea acestor semne, si totusi, in iconografie, il gasim pe Hristos facand aceste semne... Te-ai intrebat vreodata de ce facem acel semn cu mainile cand ne rugam, cand ne lipim palmele? Si acest semn face parte din religia hindusa... Asta e concluzia la care am ajuns eu.
Nu se vorbește despre punerea mâinilor în Biblie ? aceleași mâini nu pot face și un gest de binecuvântare, dacă ele pot transmite hirotonia ?

Arhiereul e mitrofor, ca un conductor prin care se scurge harul asemeni apostolilor care au pus mâinile și au făcut diaconi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote