View Single Post
  #12  
Vechi 02.01.2010, 12:02:07
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, asta este si ce spun crestinii, din cate am inteles eu. Era nevoie ca evreii sa se distinga de neamurile din jur si prin obiceiurile exterioare.
Mai este si explicatia didactica - sa se obisnuiasca sa asculte de Dumnezeu.
Cred ca mai sunt si explicatii legate de idolatrie, adica unele animale si obiceiuri erau legate de religii politeiste si idolatre.
Mai sunt si explicatii simbolice macar partial, probabil.

Dar eu am atunci o intrebare: ce sens au pentru evrei aceste interdictii si reguli in zilele noastre? Acum evreii nu mai trebuie sa se desparta de neamurile pagane, nu mai e nevoie sa se fereasca de religiile idolatre de atunci. Atunci ce sens dau evreii in zilele noastre acestor reguli? Este vorba rot de a se distinge intre neamuri si de a asculta de Dumnezeu, poate? Sau este doar o respectare a traditiei de atunci, chiar daca ea nu mai are sens astazi?
Draga Fani,de data asta ai gresala. Te-ai intrebat vre-o data cum se face ca poporul evreu a reusit sa existe timp de mii de ani pe cand alte popoare au disparut asimilandu-se cu alte popoare care au disparut la randul lor samd? La baza supravietuiiri se afla religia Judaica,asta o spun eu evreul cu toate ca nu sunt deloc religios.
Religia Judaica se opune la toate schimbarile ,mari si mici in scrisele si legile Judaismului.
Traditia face parte din religie si nimic nu este schimbat,sters sau adougat. Cand se scrie o carte de Tora,se scrie de mana pe piele prelucrata in anumit fel,cusuta si cu cerneala anumita. Nu este permisa nici o gresala si lipsa unei litere sau adougarea unei litere provoc la anularea cartii.
613 legi diferite sunt la baza Judaismului si nu exista finta care are imputernicirea a adapta , sa spunem,o lege "invechita" la viata moderna.
Sa-ti dau exemplu:Evreii cred Sambata ca zi sfanta dedicata odihnei si rugaciunii. Sambata,evreii (religiosi) nu au voie sa actioneze lucruri electrice deoarece asta se crede ca munca ,lucru oprit Sambata.
Cand un evreu religios locuieste la etajul 8,cum sa se urce si sa coboare fara ascensor? Este un ascensor de sambata care se urca incontinu si se coboara oprind la fiecare etaj, automat,planificat dinainte. Asa se ocolesc si alte legi,fara sa fiu abolite. Asa se pastreaza poporul evreu ca popor in lungul istoriei.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote