View Single Post
  #14  
Vechi 02.01.2010, 12:42:36
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, Evreulcelales, deci ideea este cum spuneam ca respectarea acestor reguli cu strictete se face pentru ca evreii sa se distinga dintre neamuri; aceeasi idee ca la inceput.

Daca si evreii nereligiosi tin la aceste lucruri, inseamna ca ei tin la ele din alt motiv decat motivul 'distingerii dintre neamuri' pentru a primi mesajul lui Dumnezue, a face voia Lui, a se pregatio poentru venirea Mesiei care o sa)-i mantuiasca pe toti oamenii, pentru a se feri de idolatria inconjuratpoare. Pentru evreii nereligiosi, daca inteleg eu bine, respectarea acestor reguli se face pentru pastrarea coeziunii si identitatii nationale.
Evreii nereligiosi nu "tin la aceste lucruri" si nu asteapta pe nimeni. Fapt este ca s-au nascut evrei si fac parte din acest popor. Daca ar fi fost desamagiti de poporul lor, ar fi trecut la altul dar in realitate,evreii au toate motivele sa se "faleasca" cu poporul lor,in ciuda antisemitilor.
Imi cer scuze daca am fost inteles ca prea orgolios,nu asta am vrut dar cu faptele nu poti discuta.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote