Subiect: ce putem face..
View Single Post
  #8  
Vechi 02.01.2011, 10:19:12
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Qquasar Vezi mesajul
..ce poate face o persoana de varsta a doua spre a treia , mai indepartata de Dumnezeu nu neaparat prin fapte cat prin simpla necredinta in existenta Lui , in ajutorul Lui , si care sufera de depresie sub diverse forme,recunoscute sau nu de catre respectivul , vizibile sau mai putin vizibile pentru cei din jurul sau..ce ar putea face cei din jurul sau?..bineinteles ca rugaciunea e primul lucru...dar ce se mai poate face...pentru ca zi de zi acea persoana se adanceste tot mai mult in propriul intuneric...
Am citit undeva ca depresiile apar la persoanele care nu isi mai gasesc nici un sens in viata (cauzele pot fi multiple: esecuri profesionale, financiare, familiale, persoane din anturaj care sint in permanenta nemultumite de persoana in cauza etc). Un tip de terapie despre care am citit si care da roade, chiar facut de neprofesionisti, este gasirea unui sens in viata pesoanei respective si incercarea de a-l face constient de acest sens al vietii lui. Va recomand cartea "Omul in cautarea sensului vietii"-scrisa de Viktor E Frankl, un psiholog evreu din Austria, care a supravietuit lagarelor naziste de exterminare din cel de-al doi-lea razboi mondial. El a sesizat cum camarazii lui cadeau intr-o stare de apatie si pur si simplu nu mai vroiau sa traiasca (nu mai acceptau hrana, nu reactionau la batai etc). Insa, inainte de aceasta, isi pierdeau mobilul (sensul) pentru care doreau sa traiasca. El a incercat sa gaseasca sensuri pentru viata celor care se aflau in aceasta situatie (o fiica sau o sotie care ii astepta, o lucrare stiintifica neterminata,dragostea Lui Dumnezeu), iar astfel, le insufla din nou dorinta de a trai si de a lupta pentru viata.
Aceasta carte se gaseste pe internet, pe www.scribd, si poate fi citita gratis. Poate va ajuta. Se citeste foarte usor si de catre persoane care nu sint de specialitate.

Deasemenea, cu adevarat, asa cum ati remarcat, rugaciunea ajuta, si inca foarte mult. Insa, sa ne amintim ce a spus Isus :"Unde doi sau trei se aduna in numele Meu, sint prezent si eu in mijlocul lor"; sau, atunci cind ucenicii nu au putut sa scoata niste demoni, Isus le-a spus ca acel tip de demoni pleaca cu mult post si rugaciune. Deci, ca rugaciunea sa fie mai puternica, o puteti face impreuna cu inca un membru al familiei si puteti tine si post in aces sens.

Nu in ultimul rind, puteti identifica un sfint care s-a remarcat in lupta cu demonii (in Biserica Catolica unul din acestia este sfintul Benedict, care a trait in jurul anul 400, deci s-ar putea sa existe acest sfint si in Biserica Ortodoxa), si va puteti ruga lui.

Dumnezeu sa va ajute in incercarea dumneavoastra, iar daca ne spuneti numele persoanei, ne putem ruga si noi pentru ea.

Last edited by nutucutu; 02.01.2011 at 10:35:27.
Reply With Quote