View Single Post
  #5  
Vechi 14.02.2011, 12:30:44
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Si mie imi place sa traiesc perioada Triodului in fiecare an, incepand cu constientizarea acestui inceput, acestei transcendente. E o perioada cand incerc sa ma rog mai mult si mai fierbine, iar la noi la Biserica in Postul Mare ne intalnim duminica seara cu Parintele, care ne mai invata cate una, alta despre pacate, despre grija pentru cei morti si despre cate si mai cate. Incetul cu incetul in aceasta prima saptamana a Triodului incerc sa constientizez fiecare actiune, fiecare gand. Il pun la catastif sub "Bune" si "Rele", si incerc sa il indepartez cu rugaciune daca e la "Rele". Apoi re-invat Liturghia Sf. Vasile cel Mare, care vine acusi, in post. Sunt atat de frumoase cantarile acestei Sf. Liturghii, atat de elaborate. Mai mult, fiecare cuvant din stihirile acestei perioade, din Apostulul si pasajele Sf. Evanghelii sunt atat de bine alese.

E o perioada cand incerc sa reinvat umilinta. Ce pacat ca reusesc atat de putin, si ce pacat ca de fiecare data cand incepe Triodul imi dau seama cat m-am indepartat de trairea in Dumnezeu de la ultimul Post Mare!

Doamne ajuta sa pot trai cu adevarat intru Hristos in aceasta perioada sfanta, si sa ma lumineze Cel de Sus sa pastrez macar o farama din invatamintele Triodului si dupa ce va trece.
Reply With Quote