Subiect: dati-mi un sfat
View Single Post
  #24  
Vechi 03.09.2012, 00:32:33
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
Buna seara tuturor.Lucrez in Italia de un pic de timp si ca orice crestin am nevoie de dumnezeu. As vrea sa stiu daca gresesc intrand in biserica catolica si i-mi fac rugaciunile ,daca pot asculta slujbele lor fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa,daca pot avea incredere in sfintenia statuilor din biserica lor sau trebuie sa le vad doar ca simple sclupturi,daca as putea sa visez ca pot pot vizita Lurdes din Franta si sa ma emotionez ca si ei de minunile Maicii Domnului.Nu stiu cum sa fac sa traiesc si sa simt emotiile alaturi de ei in ceea ce priveste biserica sau tot ce vad trebuie sa ignor si sa o privesc ca si cum ar fi muzeu...cand intru in biserica ortodoxa mi se ridica parul pe maini de emotie cand ascult slujba i-mi vine sa plang dar aici in Italia tot ce am vizitat mi-am reprimat impulsul de frica sa nu tradez religia.Cum sa fac?Am vizitat biserica Sf.Petru din Vatican si l-am privit ca un muzeu nu cu piosenie ma simt vinovata pentru asta....A nevoie de DUMNEZEU unde sa-l caut fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa...
Eu cred ca atata vreme cat mergeti acolo din nevoie (si nu aveti alternative) e mai degraba valabil ce a scris Demetrius in postarea 3.
Cat despre riscul de a va lua valul si a deveni un critic al Ortodoxiei, va lansez spre comparatie pe insisi acei preoti ortodocsi care s-au abatut de mult de la Ortodoxie prin modul de vietuire si prin abuzurile de putere si prin multe alte samavolnicii... As adauga si pe episcopii spagari, pe monahii filmati in toiul orgiilor s.a.m.d. Ei nu doar critica Ortodoxia, ci o batjocoresc pe fata, inaintea oamenilor si a lui Dumnezeu.

Tineti-va la curatie inaintea lui Hristos si aratati-va dragostea de Ortodoxie prin modul de a fi. Candva, la ceas stiut doar de El, Dumnezeu va va rasplati pentru dragostea si rabdarea pe care ati aratat-o asteptind o slujba intr-o biserica ortodoxa, fie si rugindu-va lui Dumnezeu impreuna cu crestinii de alta confesiune. Nu lasati diferentele, oricare ar fi, sa stearga puterea dragostei de Dumnezeu. Nu fiti mai ortodoxa decat e Papa crestin!...

Asa cred eu, imi cer iertare celor care cred altfel.

P.S. Reprimarea impulsului de a va bucura de-o rugaciune (in definitiv a dumneavoastra, in propriul suflet, asa cum hotariti s-o faceti, ca un crestin ortodox) eu cred ca duce sigur la imbolnavire psihica. Sunt gata sa ma bat cu oricine pentru aceasta ipoteza. Intrucat sunt convins ca suferim de mari neintelegeri si ca toata boala e la cap, din pricina impietririi inimii. Ortodoxismul e mai rau decat oricare dintre adversarii nostri inchipuiti pe care ii numim in fel si chip... Pentru ca ortodoxismul e o maladie clara a fricii, a necredintei in puterea si Pronia Domnului, precum si a mandriei ascunse ca sunt ortodox (de parca am inventat eu asta, buricul pamantului). E multa paranoia si multa rautate si multa viclenie in ortodoxism. In definitiv, intuneric gros. Vreun strop de smerenie? N-as zice. Doar Bunul Dumnezeu mai stie!...

Last edited by ioan cezar; 03.09.2012 at 00:41:38.
Reply With Quote