Subiect: dati-mi un sfat
View Single Post
  #28  
Vechi 05.09.2012, 02:01:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izmenuzza Vezi mesajul
Buna seara tuturor.Lucrez in Italia de un pic de timp si ca orice crestin am nevoie de dumnezeu. As vrea sa stiu daca gresesc intrand in biserica catolica si i-mi fac rugaciunile ,daca pot asculta slujbele lor fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa,daca pot avea incredere in sfintenia statuilor din biserica lor sau trebuie sa le vad doar ca simple sclupturi,daca as putea sa visez ca pot pot vizita Lurdes din Franta si sa ma emotionez ca si ei de minunile Maicii Domnului.Nu stiu cum sa fac sa traiesc si sa simt emotiile alaturi de ei in ceea ce priveste biserica sau tot ce vad trebuie sa ignor si sa o privesc ca si cum ar fi muzeu...cand intru in biserica ortodoxa mi se ridica parul pe maini de emotie cand ascult slujba i-mi vine sa plang dar aici in Italia tot ce am vizitat mi-am reprimat impulsul de frica sa nu tradez religia.Cum sa fac?Am vizitat biserica Sf.Petru din Vatican si l-am privit ca un muzeu nu cu piosenie ma simt vinovata pentru asta....A nevoie de DUMNEZEU unde sa-l caut fara sa ma simt vinovata ca tradez biserica ortodoxa...
Sfatul meu este sa NU intri in biserica de alta confesiune.
Nu ai gresit ca ai avut retineri. Deloc.

Parerea mea este ca ar trebui sa cumperi icoane (ortodoxe, desigur.. altele sunt picturi religioase, nu icoane) si carti de rugaciuni si fii sigura ca Hristos te aude cand te rogi in camera ta.
Nu cauta "senzatii sublime", mai bine citeste cartile despre inselare, cum ar fi cea scrisa de Sfantul Ignatie Briancianinov. Aceasta ca sa intelegi ca este periculos a cauta "senzatii" sau satisfactie spirituala!
Religia nu este entertainment!

Cat despre "minunile de la Lourdes", ai grija! Citeste despre false minuni!
Informeaza-te!

Chiar daca ajungi doar o data pe luna la o biserica ortodoxa, tot este mult mai bine decat sa mergi la alta confesiune.
Dar informeaza-te bine, ca sa ai argumente solide, sa intelegi de ce faci aceasta.

Cat despre ideea ca crestin este oricine crede in Hristos, sa nu uitam ca si dracii cred si se cutremura. Dar nu se mantuiesc, nu?
Nu este suficient sa stii cine este Hristos. Scopul vietii crestinului este dobandirea Duhului Sfant. Iar biserica ortodoxa ne arata calea, are mijloacele pentru aceasta.
Poate ca atunci cand ai fost in tara nu ai apreciat, nu ai inteles ceea ce ai.
(si eu am patit la fel!)
Acum iti este dor de biserica ortodoxa, ai ceva de invatat din asta.
Nu dispera, eu cred ca daca vei starui, Dumnezeu iti va scoate solutii in cale.
Gandeste-te ca pe Sfanta Maria Egipteanca, care traia in pustiu, nu a lasat-o Dumnezeu si s-a impartasit acolo!
Ai incredere in Dumnezeu ca te va ajuta, dar nu calca in alte biserici si nu te ruga cu alte confesiuni.
Reply With Quote