View Single Post
  #27  
Vechi 23.02.2013, 20:54:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Să prețuim timpul, e mai scump decât aurul. La dreapta Judecată vom da seama și de timpul pe care l-am avut și nu l-am folosit cum trebuie.

"Paradox: trecutul se ține de noi ca prezent și ne așteapă ca viitor; prezentul poate frâna trecutul și modifica viitorul; viitorul poate fi anticipat în prezent și poate frâna, chiar stinge trecutul". - Părintele Arsenie Boca

"Nu înțepeniți în fața televizorului, nu uitați că butonul nu se folosește doar ca să-l deschideți, ci și să-l închideți". - Părintele Paisie Aghioritul
Cata "bucurie" ca a mai trecut o saptamana de munca , de truda , si a venit binemeritatul sfarsit de saptamana , in care putem sta cu cei dragi noua in voie , caci daca stam bine sa ne gandim , extraordinar de putin petrecem impreuna in cursul saptamanii cu cei din familia noastra , cu prietenii apropiati , cu cei dragi noua . Majoritatea timpului il petrecem la serviciu sau pe la scoala , iar cand se sfarseste ziua , suntem bucurosi sa-i reantalnim , pentru putin timp ce-i drept , pe cei din famiia noastra . Ce "bucurie" amagitoare ca a mai trecut o zi , si iar o zi , si iar o saptamana !
Ce "bucurie" amagitoare ca a mai trecut un an ! Poate constient sau nu , ne bucuram ca ne apropiem in fiece clipa de sfarsit , de sfarsitul de aici , caci cu fiecare clipa ne apropiem de temuta moarte , pe care o vrem sa vina cat mai tarziu , dar o chemam fara sa ne dam seama in fiecare clipa de "bucurie" trecatoare .
Ma uit in urma , si nu-mi vine sa cred ca au trecut asa de repede anii mei din viata !
Ma uit in urma , si nu-mi vine sa cred ca au trecut intr o clipita sapte ani de cand citesc si scriu aici , incredibil de repede trece acest timp pamantesc !
De multe ori ma intreb , asa ca o statistica personala , cat petrece omul in general in viata lui in pacate , in lenevie , in trandaveala , cat timp risipeste omul in viata lui cu lucruri inutile ?
Timpul cu adevarat este extrem de pretios , dar din pacate realizam , daca realizam aceasta , pe ultimii metri din viata noastra , caci daca tragem linie dupa ani si ani , dupa treizeci-patruzeci de ani de munca , satisfactile si roadele lumesti sunt 0 , in afara de o familie , un copil sau doi , si cam atat . Caci nici stinta noastra , nici forta ce o aveam odata nu ne mai folosesc spre final , si groazinca este amanarea asta a noastra intru cele bune spre dobandirea celor viitoare , caci daca nici in cele viitoare nu mai credem , atunci toata viata noastra e un simplu fas de balon spart , si nimic altceva !
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote