View Single Post
  #29  
Vechi 03.07.2013, 12:23:14
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Nu cred că despre apărare era vorba aici, cât mai mult despre încercarea de a înțelege un fenomen: comunicarea, relațiile dintre oamenii care activează pe forum.
Dragul meu, există mai multe stiluri de comunicare, sper că ești de acord. Depinde și de om și de context etc.
Un prim stil este ușor de găsit astăzi pe stradă (și pe forum, că sunt aceiași oameni la mijloc): zgomotos, în cuvinte puține și abjecte, mereu pe ton arțăgos ori cu veselie tâmpă de maimuță isterizată, fără conținut intelectual ci doar emoțional primar, joc penibil axat pe lupte de putere. El aparține mulțimii de indivizi subumani, produse ale societății românești recente, unde bâta-banu-șiorganu au adus la noi ciolanu. Din păcate majoritatea tinerilor comunică tocmai în acest mod. Trist spectacol, sunt vădite ravagiile instinctelor și furiilor toate, tocmai acolo unde ar fi trebuit să se ridice omenescul. Și unde nu a mai rămas altceva decât un maidan gol și trist, ca după războiul atomic.
Sunt oameni care pot comunica un pic mai elaborat: folosesc cuvinte și expresii mai nuanțate, semne emoționale mai rafinate și mai bogate în sugestie, tonul e mai potolit, interlocutorii se ascultă între ei și nu vorbesc mereu unul peste altul. Aici e loc și de altceva decât de instinctele primare: se înfiripă oleacă de omenesc, parcă, o țâră de intimitate. Prinde aripi oarece mărturisire, se poate conviețui, se poate chiar, cu chiu cu vai, iubi.
Există și o comunicare smerită, vădit iubitoare. Oamenii folosesc un ton și expresii alese cu grijă, pline de must, trofice, potrivite situației și, frecvent, voii lui Dumnezeu. Aici crește iubirea. Oamenii se sprijină unii pe alții, cu adevărat con-viețuiesc, iar nu con-mor (precum cei din prima categorie).
Se poate întâmpla să se comunice și prin mijlocirea unui citat, a unui îndemn găsit într-o carte, a unei melodii etc.
În fine există o comunicare despre care îmi e greu să vorbesc acum, anume comunicarea vie, explicită ori nespus de fină, de tainică, dintre Dumnezeu și om. Aici e ceva atât de gingaș încât mă rețin să vin cu grosolănia mea și să comentez ceva. Dar amintesc și acest nivel al comunicării, totuși.

Acum, nu știu pe ce palier al comunicării te situezi tu, din acestea enumerate (sau poate or mai fi și altele).
În ce mă privește, îți sugerez, dacă nu ești mulțumit de atmosfera topicului, de modul cum scriu cei care au participat cu postări: arată-ne tu cum se face treaba! Învață-ne tu cum să scriem, cum să dialogăm.
Sper însă că nu intervențiile seci, contestatar-agresive și distructive (pe care ni le-ai expus până acum) dorești să ne fie modelul. Pe acestea, să mă ierți, eu le resping deplîngîndu-le și le deplîng respingîndu-le, precum cred că le vor respinge și cei cărora spui că le iau apărarea.

Care e opinia ta?

P.S. Ce anume nu ai înțeles din mesajul meu? Te rog, precizează și îți voi răspunde, dacă pot.
Din mesajul anterior nu am inteles nimic. La mesajul actual iti pot raspunde ca nu am un anumit model de mesaj,si nu cred ca pot invata pe cineva cum sa comunice.Pe mine ma intereseaza acel mesaj prin care se poate comunica ceva,care suscita interes,si nu e doar o nota informativa.
Ceea ce probabil nu intelegi este de ce m-a deranjat acest topic.Pai e simplu. Stiu acest capitol al Sfantului Serafim,de foarte mult timp,si il recitesc periodic,cand imi cade in mana.Insa opinia mea,este ca daca ai ceva de spus la ceea ce spune parintele Serafim,trebuie sa o faci cu cuvintele tale,nu sa reproduci ceea ce scrie in carte.Eu personal nici nu pot citi mult pe calculator,imi fortez prea mult ochii.Deci ar fi interesant de vazut ce parere avem noi insine despre aceasta povestire foarte raspandita....Cum am putea noi insine dobandi Duhul Sfant,cu metodele noastre ,cum am gandit noi,dupa ce am citit cele spuse de parintele Serafim. Si ,ce alti parinti au dat acelasi sfat,cu alte cuvinte insa? etc etc
Reply With Quote