View Single Post
  #30  
Vechi 09.09.2014, 00:24:57
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Intrebare pentru domnii si doamnele credinciosi ortodocsi: ce parere aveti in raport de opinia domnului Paul Cocei, exprimata in cadrul articolului intitulat ,, Ortodoxia fara centru", publicat pe prima pagina a site-ului ?
Un articol pe gustul meu. Autorul focalizează discursul asupra lăcașului firesc al credinței: inima omului. Consonant cu "Împărăția cerurilor este înlăuntrul vostru."

Și tocmai pentru a iniția și potența dinamica vieții de credință, pentru a o actualiza și concretiza, pentru a nu rătăci (și răci!) inima și duhul omului care e mereu înclinat spre înșelare - Domnul a instituit Biserica, a lăsat pe Mângâietorul, Duhul Adevărului să ne păstorească spre Acasă, a lăsat Scriptura și Tradiția - Apostoli, Episcopi, Preoți, procesiuni și slujbe, sărbători și comuniuni creștine.
Bisericile noastre sunt lăcașurile fizice, concrete, unde dobândim însușirile neconcrete și nepieritoare, acelea pe care le vom purta cu noi, în noi, la Marea Trecere și mai departe...
Începînd cu Botezul și terminînd cu slujba înmormântării suntem ajutați să devenim cetățeni pentru totdeauna ai Împărăției. Lăsăm, după o trudă a fiecăruia, adeseori inexprimabilă, toate ale noastre efemere/deșarte și ne prezentăm la "Poarta Oilor" cu tot ce am agonisit întru veșnicie. Ne ajută Harul lui Dumnezeu, lucrător în toate cele ale Bisericii.

Noi punem acum în surdină viața din lăcașurile de cult? Dezechilibrăm raportul dintre credința subiectivă și credința comună, împărtășită în orice comunitate creștină?
Tocmai acest dezechilibru este morbul care îi face pe unii să spună "nu găsesc nimic frumos în asta", pe alții să spună "am rugăciunea mea și îmi e de ajuns", pe alții să afirme "doar în biserică la slujbe se coboară și lucrează harul" etc.
În realitate, cred eu și să mă iertați de opinie, doar unitatea și conlucrarea tuturor acestora coboară și menține lucrător în om și între oameni harul Duhului Sfânt.

Frumos în bisericile noastre găsesc că e și aceasta: credința mea se contopește cu credința comunității mele, credința comunității se contopește cu credința mea, iar în toate acestea credința omului se contopește cu credința lui Dumnezeu. Cel care nu intră în duhul credinței comune rătăcește. Ca și acela care nu își lucrează, pierdut cumva în credința colectivă (care devine astfel ideologie, străină de mine, de sufletul meu de om individual) propria așezare în credință. Fiecare e în felul lui părtaș la ceea ce e al tuturor și al lui Dumnezeu.

Last edited by Ioan_Cezar; 09.09.2014 at 00:35:25.
Reply With Quote