View Single Post
  #151  
Vechi 24.01.2015, 03:22:51
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Pentru AlbertX: Ai postat un timp citate din Părinti, din scrieri bisericesti, sustinând anumite puncte de vedere si afirmând credinta ortodoxă. În ultimele postări, însă, ai început să devii tot mai agresiv, contrariindu-i, poate, pe unii mai nou intrati pe forum si care vor să se lămurească în legătură cu credinta noastră.
Ai dreptate si imi cer scuze pentru asta !

Sustin in continuare ca singura abordare corecta a credintei orodoxe este cea data de Sfanta Traditie asa cum a fost ea explicata de Sfintii Parinti si de catre Biserica. Doar ca dupa cum observam, fiecare se pare ca interpreteaza in felul lui si are tendinta sa idealizeze, in mod gresit, invatatura ortodoxa.

Am sa dau un citat din "Ereziile Apusului" carte care face referire la unele apucaturi ale sectarilor:

Blocarea în perfectionism

Membrii sectei se cred mântuiti si se simt mult mai sfinti fată de cei din alte grupări religioase, mai ales fată de membrii Bisericii istorice. Pentru sectă nu este importantă vederea lăuntrică a păcatelor personale si lupta cu patimile, deoarece adeptii se cred deja la înăltimea asteptărilor si la măsura îndeplinirii a ceea ce vrea Dumnezeu de la ei. Membrii sectelor se laudă cu ceea ce fac, pretinzând că ascultă "desăvârsit" de Dumnezeu si săvârsesc "perfect" lucrări pe care altii le neglijează. Ei cred că Dumnezeu foloseste măsura lor, în ceea ce priveste faptele oamenilor, si se consideră singurii care satisfac acest tipar. Rămânerea în sectă si dependenta ideologică sunt "suficiente" mântuirii. Ca urmare, toate celelalte grupări sunt considerate moarte spiritual, ipocrite si crestine doar cu numele.

Tendinta de a supra-aprecia lucrurile secundare. Monopolul asupra Scripturii

Mai precis, sectele tind să ia anumite chestiuni secundare si să le dea o importantă mai mare decât li se cuvine, în timp ce adevărurile esentiale sunt nesocotite. Rezultatul este că "teologia" sectei devine unilaterală si deformată. De obicei, noile "adevăruri" religioase sunt cele care au dus la nasterea sectei sau care mentin acum separarea. Au tipărit si folosesc traduceri distorsionate ale Scripturii, după care-si justifică dogmele teologice. Membrii sectelor au versete speciale în Scriptură, pe care numai ei le înteleg corect si pe care le consideră providentiale în sustinerea teologiei lor.

Comunitatea exclusivă a celor mântuiti

Secta se absolutizează pe sine prin pretentia că numai ea ar reprezenta comunitatea celor mântuiti/iluminati/alesi. Prin contrast, Biserica este fie apostată, fie unealta diavolului. Membrii sectei sunt prezentati ca sfinti, în timp ce păcatele celorlalti sunt hiperbolizate. Dumnezeu devine astfel proprietatea cultului, El judecându-i pe toti oameni după "legile si învătăturile" lăsate de întemeietorii si căpeteniile sectei. Adeptii dobândesc astfel o misiune specială, făcându-i pe ceilalti să creadă că Dumnezeu îi foloseste numai pe membrii sectei ca instrumente pentru a-si revela voia si adevărul Său. Secta se ridică pe sine la pozitia transantă a lui Hristos, aplicându-si cuvintele Lui: "Cine nu este cu Mine, este împotriva Mea." Sectarii nu se multumesc cu atitudinea pe care Mântuitorul a recomandat-o ucenicilor Săi: "Cine nu este împotriva voastră, este pentru voi" (Luca 9.50).


Vreau sa scot in evidenta ca abordarea subiectului acestui topic, dupa cum am observat pana acum, este facuta de unii colegi de forum din pacate exact intocmai si a fel cu ceea ce scoate in evidenta autorul citatelor de mai sus.

Un exemplu in acest sens se refera la folosirea prezervativului ca mijloc de protectie impotriva bolilor cu transmitere sexuala (inclusiv in cuplu), lucru interpretat ca de "neacceptat" de acei "crestini" care dau impresia ca deja gandesc ca niste "sfinti" si nu se mai raporteaza la realitatile lumesti in care traim.

P.S.
Am observat pe pielea mea cum unii "binevoitori", colegi de forum, lupi in blana de oaie, au incercat de atatea ori prin atacuri la persoana sa deturneze subiectul acestui topic, cum fac de altfel pe orice alt topic. Atitudinea mea este doar o reactie la acest mod de abordare si nimic altceva, nu am nimic personal cu persoanele respective. Am pielea tabacita dupa mai mult de 4 ani de forum crestin ortodox si sunt obisnuit cu acest tip de "abordare".

Last edited by AlbertX; 24.01.2015 at 04:31:09.