Subiect: Talcuire vis
View Single Post
  #23  
Vechi 17.11.2021, 10:34:18
Amiel25 Amiel25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2021
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Trebuie să ne ancorăm în Sfintele Taine și viața bisericească și să avem și discernământ patristic (care necesită cunoaștere a învățăturilor ortodoxe), altfel putem fi ușor de indus în eroare.
Eu vad o apropiere de Dumnezeu, nu o departare.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Totuși ce rost au să se intercaleze atâtea vise fără noimă, de ce ne-ar vorbi Dumnezeu prin vise, dacă are oameni cu care să ne comunice una sau alta ?

S-au terminat oamenii înduhovniciți și cu discernământ pastristic, ca să fie necesară o solie prin vis ?

De ce ar fi mai importante visele ca spovedania, împărtășania, Sfântul Maslu, dacă sfintele Taine sunt lăsate până la venirea Domnului ?

Adică dacă nu ne spovedim și împărtășim, dar doar visăm și spunem ce visăm ne este suficient pentru mântuire ?
Eu nu le vad fara noima, insa multe sunt fara noima, creatii ale subconstientului, pe acelea le las sa plece. Eu stiu doar ca aceste vise vin la mine, defapt vin la mine foarte multe vise. Astea sunt visele mele, pentru mine, nu pentru intreaga lume sau intregul crestinism, eu le dau mai departe pentru cei sunt interesati. Eu nu am spus asa ceva.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Majoritatea își schimbă viața fără vise, mai degrabă în urma întâmplărilor reale și a gustului amar al propriilor fapte și atitudini, deci nu au o pondere așa mare în actul de pocăință, doi nu avem noi discernământul părinților din primele VI secole ale creștinismului să spunem că distingem ce e de la îngerii căzuți ce e de la Dumnezeu.

Dacă o însăilare de vise ne slăbesc psihicul, ne înfricoșează, nu e lucrarea celui rău ?

Stările emoționale din vis nu cred că sunt criterii, poți să ai stări emoționale pozitive care se revarsă și când fumezi, mănânci peste măsură, asculți muzica preferată, nu emoția din timpul visului e unicul criteriu, emoția poate fi manevrată.

Părintele Cleopa chiar a lăsat niște învățături despre Vise și vedenii .
https://documente.net/document/parin...i-scanata.html
Oare eu nu traiesc in viata reala si nu imi duc crucea? Desigur. Nu ai intelege, crede-ma, daca nu ai trait acea Iubire si Pace, nu ai cum sa intelegi, si daca nu ai vazut acea Lumina aurie. Cum sa-ti spun, era mai reala decat mine si decat tine si decat intreaga lume, suntem temporari. Nu am fost mai treaz niciodata in viata asta, fiind acolo am fost cu adevarat treaz, aveam o intelegere mai profunda. Am urmarit si eu pe Youtube, gasesti multe videoclipuri cu Parintele Cleopa. Eu mai mereu incerc sa chem numele Domnului in vise, oare eu nu stiu ca spiritele trebuie testate, niciodata, dar nici macar o singura data nu am luat ce este destinat Lui Dumnezeu, slava si premarirea, ca eu stiu ca sunt doar un om.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
O parte din oamenii care trăiesc într-o anumită epocă se întorc la pocăință, din păcate nu toți cei care alcătuiesc o comunitate.

Visele oricum ar trebui tâlcuite în limitele învățăturii lăsate de sfinții părinți și fără cunoașterea asta care e vastă și durează toată viața, nu ai de unde să extragi nici criteriile de analiză.

Probabil cei mai avansați duhovnicește ar putea tâlcui fără să se ducă în ispită.
Noi le numim vise dar astea sunt mai mult decat vise, eu am o oarecare luciditate, imi amintesc aproape totul, cuvinte, sunete, detalii, fetele oamenilor intalniti. Sunt foarte reale si uneori mai reale decat ceea ce numim noi "real".

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dar repet tu simți că a visa și a spune mai departe, plus a te ruga în momentele de disperare cu cuvintele proprii, nu din Ceaslov, Acatistier, nu cu rugăciunile începătoare Împărate Ceresc, Sfinte Dumnezeule, Cuvine-se cu adevărat, Crezul etc e suficient pentru mântuire ?
Dumnezeu decide ce este suficient sau nu, te-ai rugat vreodata folosind cuvinte de la tine? E o rugaciune foarte puternica pentru ca o faci din toata fiinta ta, cel putin pentru mine este. Cunosc si eu rugaciuni.
Reply With Quote