View Single Post
  #23  
Vechi 13.11.2014, 18:36:32
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Mama mea a suferit un avort spontan la prima sarcina dintr-un motiv medical. A fost traumatizant pentru ea, isi dorea tare mult un copil, si se rugase la Maica Domnului un an intreg pentru asta. A fost extrem de fericita sa afle ca este insarcinata, ca la 6 sapmanani sa piarda sarcina.
Mama este o femeie credincioasa, se roaga, merge la biserica, da bunuri si alimente saptamanal saracilor.

Argumentul cum ca avortul spontan nu este un rezultat al proceselor anatomice, ci un rezultat al urii sau al pacatelor, este unul invalid, din fericire.
Măi, cum să-ți spun, așa cum oamenii cunosc astăzi legile fizicii, matematica etc., precum dealtfel îți și place să reamintești desori (și știi că îmi place și mie, dealtfel, deoarece nu pun sub obroc lumina științei omenești binecuvântate de Dumnezeu),
așa medicii și psihologii au descoperit că între micul ou care prinde viață în uterul matern și organismul gazdei au loc mulțime de schimburi care ajută viața sau o împiedică.
E foarte ușor de înțeles acest proces de schimb deschis la ambele capete dacă sesizezi ce urmare au pentru viața copilului o serie de acte necugetate ale mamei.
E mai greu de cunoscut și de acceptat însă că viața intrauterină se tulbură atunci când mama conține în suflet sentimente negative - ură, gânduri de rău, tensiune, conflict, frustrări etc. Totuși, încă din vechime, oamenii au sesizat că de modul cum trăiește mama atârnă, în grade diferite, și viața și sănătatea fătului.
Cel mai bine sunt sistematizate aceste informații în cărțile de specialitate - medicină și psihologie a femeilor gravide.
Dacă vei răsfoi colecția de reviste puse gratuit la dispoziția publicului de către spitale sau vândute în librării, vei întâlni mulțime de articole care informează despre legătura dintre viața și comportamentul mamei și viața intrauterină a copilului.
Tu care te mândrești cu știința și, ca bun ateu, ridici mereu în slăvi puterea de cunoaștere și de făptuire a omului, nu știu de ce tocmai aici unde problema e de viață și de moarte o dai cotită și te faci cârcotaș ca ultimul ignorant.
Răspunsul e cam unul singur: îți place să te pui mereu câș, să te afirmi ca Gică-contra, să valorizezi rebeliunea de dragul rebeliunii fără a viza vreun folos sau vreo coerență. Te afirmi mereu ca unul care se împotrivește, dar ce valoare are afirmarea în sine dacă nimic înțelegător, în fond, nu este?
Tu îmi pare că semeni cu puștiul acela care, cam pe când împlinise frumoasa vârstă de 3 anișori și se prinsese în el primul licăr al conștiinței de sine, al unui eu distinct de simbioza maternă pe care tocmai o părăsea, colinda pe la ușile vecinilor, bătea tare și, când vecinul ieșea puștiul își punea mâinile în șold și zicea cu toată convingerea: "NU!". Apoi pleca mândru-foc la următoarea ușă...
Dacă la acest copil comportamentul e de înțeles și face parte din micile delicii ale dezvoltării personalității, în cazul tău însă ce rost mai are o asemenea conduită programatic rebelă?
Ai un munte de literatură pe tema relației mamă-făt. De ce nu citești ca să te lămurești pe-îndelete?