View Single Post
  #4  
Vechi 18.06.2011, 23:13:57
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Sunt nominalizati la Billboard Music Awards 2011, la categoria Dance Song, cu hitul "Stereo Love", alaturi de Lady GaGa si Beyonce, dar în România aproape nimeni n-a auzit de ei. Se afla în plin turneu, "The Desert Rain Tour", în India, Columbia, Mexic, Ecuador, Brazilia, SUA, Chile, dar aici cel mai recent hit, "Desert Rain", nu se difuzeaza la niciun post de radio. Când au îndraznit sa ceara rezilierea contractului cu casa de discuri din România, nemultumiti ca nu sunt promovati si ca nu li s-au platit drepturile banesti, s-au trezit dati în judecata, cerându-li-se daune de doua milioane de euro. Edward Maya si Vika Jigulina ne povestesc în cum au ajuns în aceasta situatie paradoxala.

- Când a început povestea hitului vostru numarul 1, "Stereo Love"?
Edward Maya: Acum trei ani. M-am întâlnit în studio cu Vika, ne cunosteam de ceva vreme. Ea este DJ-ita la Vibe FM, eu sunt compozitor de foarte mult timp, am stat în spatele foarte multor artisti din România. La un moment dat, am compus împreuna "Stereo Love". Am pus-o pe internet într-o noapte, sa vedem ce se întâmpla. În trei luni, era deja în Grecia, în Turcia si, cum aveam nevoie de videoclip, ne-am dat seama ca singura noastra sansa este sa semnam, pentru promovarea ei, cu un label din România. Ceea ce am si facut. Lucrurile au mers foarte bine trei luni, dar, la un moment dat, ne-am dat seama ca noi nu mai comunicam cu labelul nostru. Iar piesa era deja peste tot în topuri.
Vika Jigulina: A fost pe locul 1 în Billboard Franta, acum un an si jumatate, pentru vreo 10 saptamâni, pe locul 1 în Billboard Canada si pe 2 sau 3 în Billboard Europe. Are deja peste 120.000.000 de vizualizari pe un singur cont, pe YouTube. (n.r. - "Stereo Love", în mai multe variante, are peste 256 de milioane de vizualizari).
Reply With Quote