Subiect: Cele 10 porunci
View Single Post
  #15  
Vechi 12.08.2009, 17:25:42
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Este scris:
זָכוֹר אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְקַדְּשׁוֹ. שֵׁשֶׁת יָמִים תַּעֲבֹד וְעָשִׂיתָ כָּל מְלַאכְתֶּךָ, וְיוֹם הַשְּׁבִיעִי שַׁבָּת לַה' אֱלֹהֶיךָ. לֹא תַעֲשֶׂה כָל מְלָאכָה אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ עַבְדְּךָ וַאֲמָתְךָ וּבְהֶמְתֶּךָ וְגֵרְךָ אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ - כִּי שֵׁשֶׁת יָמִים עָשָׂה ה' אֶת הַשָּׁמַיִם וְאֶת הָאָרֶץ אֶת הַיָּם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר בָּם וַיָּנַח בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי, עַל כֵּן בֵּרַךְ ה' אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת וַיְקַדְּשֵׁהוּ.

Traducerea mea:Tine minte ziua de Sambata sa o sfintesti.Sase zile sa muncesti si sa faci totul,ziua a saptea este ziua lui Dumnezeu. Sa nu faci nici o munca tu,fii tai,ficele tale,nevasta ta ,vitele tale si convertitul care sta la usa ta,deoarece ca in sase zile a facut Dumnezeu cerul si pamantul si marea si tot ce se afla in ele si s-a odihnit in ziua a saptea, asa a binecuvantat Dumnezeu Sfintita Sambata.


Am scris de nenumarate ori ca evreii sunt absolut isterici in privinta copierii textelor religioase si in special VT si nu omit nimic si nu adauga.
Am dat exemplu ca sunt in VT texte care nu se inteleg pana azi. Totus, sunt copiate exact cum sunt scrise in speranta ca o data se va naste un om care sa inteleaga ceace nu s-a inteles pana azi.
Am intrebat daca apare si in text, in rest este logic ca daca ar fi lipsit cuvantul "sambata" s-ar fi dedus din expresia "ziua de odihna"- care la iudei nu aera alta decat sambata.
Reply With Quote