View Single Post
  #4  
Vechi 30.07.2010, 19:07:03
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina.e Vezi mesajul
Sunt noua pe forum si am intrat pentru a cauta informatii. As dori sa aflu mai multe despre Paradis si despre Iad, despre ce se intampla cu sufletul nostru dupa ce murim. Am incercat sa caut pe forum subiecte, dar nu am gasit decat unul despre calatoria sufletului. Forumul este mare si nici nu stiu de unde sa incep.

As dori, daca se poate, sa imi recomandati niste carti/articole/site-uri scrise de teologi sau preoti sau persoane mai avizate, care sa explice bine toate aceste reguli. Acum am in minte multe vorbe din popor, dar nimic concret. Daca m-ar intreba cineva despre Paradis, nu as putea raspunde decat ca este un loc cu verdeata, unde nu-i nici intristare, nici suspin. Si cam atat. Sunt unele lucruri care te bulverseaza si incerci sa schimbi unele lucruri din viata ta, de aceea vreau sa aflu mai multe.
S-a scris destul de mult pe tema paradisului si a iadului, o parere strict personala fiind aceea ca cele mai multe dintre lucrari mai mult rau au facut decat bine din cauza ca au fost conturate in jurul prejudecatilor oamenilor de secole sau chiar milenii, neavansandu-se deloc in intelegere si crearea unei imagini mai aproape de realitate.

Despre Paradis sau Imparatia Cerurilor ne vorbeste Insusi Mantuitorul Iisus Cristos, vorbind despre acest loc ca fiind unul in care multi vor ajunge fara macar sa se fi gandit. Sf. Ioan in revelatie(Apocalipsa) ii vede pe cei care vor merge in Paradis si apreciaza ca atat de mare era multimea de oameni incat nu se putea numara.

Pana atunci, avem datoria ca fiecare dintre noi sa mentinem paradisul de la noi de acasa, macar atat cat se poate, sa ne dam silinta sa ne intelegem intre noi si sa ne traim viata decent in mijlocul unei lumi care in marea ei parte geme de durere si pe care avem datoria sa o ajutam atunci cand se iveste ocazia.
Reply With Quote