Subiect: Sfinti copii
View Single Post
  #12  
Vechi 27.07.2012, 11:22:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Sfanta Denisa

Sfanta Denisa este sarbatorita in calendarul ortodox pe data de 18 mai. A trait in timpul domniei imparatului Decius. La varsta de 16 ani, Denisa a fost adusa in fata proconsului Optimus, care auzise de marea ei credinta, dar si de refuzul de a se inchina zeilor romani. Din descrierea vietii sale:

"- Te vei inchina zeilor nostri?, a intrebat-o proconsulul Optimus.

- Nicidecum, a raspuns Denisa. Eu ma inchin doar lui Dumnezeu si nu recunosc alt zeu in afara de Creatorul cerului si al pamantului, a toate cele ce sunt vazute si nevazute.

- Atunci, daca esti atat de hotarata in credinta ta, i-a raspuns proconsulul cu furie, voi porunci soldatilor mei sa te batjocoreasca, sa vedem atunci cine te va proteja.

Si proconsului roman a dat porunca soldatilor care erau de fata sa o ia pe Denisa si sa o chinuiasca. Insa gandurile lor rele si necinstite nu au fost duse la indeplinire, deoarece Dumnezeu si-a trimis ingerul pentru a o proteja pe copila.

- Nu mai vad! Nu mai vad!, tipa unul dintre soldati, ducandu-si mainile la ochi.

- Ce s-a intamplat?, il intreba unul dintre tineri pe romanul care tocmai orbise.

- Nu stiu ce mi s-a intamplat, rosti acesta buimac, nici nu m-am uitat bine la fata, ca am simtit cum sageti puternice de lumina imi patrund in ochi si imi sfredelesc tot trupul.

Proconsul Optimus se ridica nervos si vazu imediat pe podea soldatul orb zbatandu-se si tipand ingrozitor din cauza durerilor.

- Vicleana copila! Ce i-ai facut acestui tanar? Nu ti-a fost mila de tineretea lui?, a iscodit-o cu glas tunator Optimus.

Denisa se intoarse incet spre proconsul si privi inspre el cu ochi ficsi:

- Cand ai dat porunca ca acesti soldati sa ma nenoroceasca, Dumnezeul meu a fost alaturi de mine si mi-a ascultat rugile. In marea Sa bunatatea si putere, a trimis un inger care m-a insotit. Ingerul meu pazitor l-a orbit pe acest tanar pentru gandurile lui rele si viclene.

- M-am saturat sa tot aud de acest Dumnezeu al tau!, a tunat vocea amenintatoare a romanului. Sa i se taie capul!, porunci el.

Capul Sfintei se desparti de trup printr-o taietura precisa de sabie".
Reply With Quote