View Single Post
  #12  
Vechi 30.01.2009, 03:15:12
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Noi vedem un caz in care un copil se manifesta foarte asemanator cu manifestarile penticostalilor in Sfanta Scriptura:

Sfanta Evanghelie dupa Matei , capitolul 9:

"[SIZE=2]17.[/SIZE][SIZE=2]Și I-a răspuns Lui unul din mulțime: Învățătorule, am adus la Tine pe fiul meu, care are duh mut. [/SIZE][SIZE=2]18.[/SIZE][SIZE=2]Și oriunde-l apucă, îl aruncă la pământ și face spume la gură și scrâșnește din dinți și înțepenește. Și am zis ucenicilor Tăi să-l alunge, dar ei n-au putut. [/SIZE][SIZE=2]19.[/SIZE][SIZE=2]Iar El, răspunzând lor, a zis: O, neam necredincios, până când voi fi cu voi? Până când vă voi răbda pe voi? Aduceți-l la Mine. [/SIZE][SIZE=2]20.[/SIZE][SIZE=2]Și l-au adus la El. Și văzându-L pe Iisus, duhul îndată a zguduit pe copil, și, căzând la pământ, se zvârcolea spumegând. [/SIZE][SIZE=2]21.[/SIZE][SIZE=2]Și l-a întrebat pe tatăl lui: Câtă vreme este de când i-a venit aceasta? Iar el a răspuns: din pruncie. [/SIZE][SIZE=2]22.[/SIZE][SIZE=2]Și de multe ori l-a aruncat și în foc și în apă ca să-l piardă. Dar de poți ceva, ajută-ne, fiindu-Ți milă de noi. [/SIZE][SIZE=2]23.[/SIZE][SIZE=2]Iar Iisus i-a zis: De poți crede, toate sunt cu putință celui ce crede. [/SIZE][SIZE=2]24.[/SIZE][SIZE=2]Și îndată strigând tatăl copilului, a zis cu lacrimi: Cred, Doamne! Ajută necredinței mele. [/SIZE][SIZE=2]25.[/SIZE][SIZE=2]Iar Iisus, văzând că mulțimea dă năvală, a certat duhul cel necurat, zicându-i: Duh mut și surd, Eu îți poruncesc: Ieși din el și să nu mai intri în el! [/SIZE][SIZE=2]26.[/SIZE][SIZE=2]Și răcnind și zguduindu-l cu putere, duhul a ieșit; iar copilul a rămas ca mort, încât mulți ziceau că a murit. [/SIZE]
"

Nu Duhul Sfant produce manifestarile acela de zguduire a penticostalilor nici tipetele acela fara nicio noima (care nu se pot numi vorbire in limbi) ci duhurile rele de care vedem vorbindu-se si in Sfanta Scriptura mai sus.