View Single Post
  #27  
Vechi 19.06.2011, 18:05:40
andrei23 andrei23 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.09.2008
Mesaje: 12
Implicit

Stiu, nu contest ca nu este fiica spirituala a parintilor mei , si stiu ca un preot nu se confrunta cu multe situatii de genul asta, dar regulile nu le-am facut eu si nici preotul, sunt reguli de mult scrise dupa care invatam, ne rugam si incercam sa ne croim un drum in viata. Atunci , cu mult respect pentru biserica, incearca te rog sa ma faci sa inteleg urmatorul citat :
[SIZE=3][SIZE=3]
[COLOR=black]Unii canoniștii – urmându-l pe Nicodim Milaș – consideră că[/COLOR]
[COLOR=black]această rudenie este impediment la căsătorie până în gradul al II-lea[/COLOR]
[COLOR=black]inclusiv, iar în unele cazuri chiar și până în gradul al III-lea, dar[/COLOR]
[COLOR=black]numai în linie directă între descendenții nașului și cei ai finului, pe[/COLOR]
[COLOR=black]linie ascendentă luându-se în considerare doar părinții finului24. Ioan[/COLOR]
[COLOR=black]Petreuță este de părere însă că trebuie luate în considerare numai[/COLOR]
[COLOR=black]acele înrudiri care creează impedimentele dărâmătoare sau absolute,[/COLOR]
[COLOR=black]consacrate expres de canonul 53 Trullan, în schimb, toate celelalte[/COLOR]
[COLOR=black]intră în categoria impedimentelor relative de la care se poate[/COLOR]
[COLOR=black]dispensa de către episcopul eparhiot, chiar dacă pentru unele relația[/COLOR]
[COLOR=black]de înrudire este de gradul al II-lea, precum cazul căsătoriei finului cu[/COLOR]
[COLOR=black]fiica naturală a nașului, neprevăzut în mod explicit de către canonul[/COLOR]
[COLOR=black]trullan. Rațiunea acordării dispensei și pentru cei înrudiți în gradul al[/COLOR]
[COLOR=black]II-lea este argumentată astfel:[/COLOR]
[COLOR=black]Întrucât nu știm să existe în Biserica noastră ortodoxă[/COLOR]
[COLOR=black]română dispoziții exprese care să interzică episcopilor a da[/COLOR]
[COLOR=black]dispense de la gradele neprevăzute de canoane, urmează că[/COLOR]
[COLOR=black]episcopii de la noi pot da dispense de la toate gradele[/COLOR]
[COLOR=black]neprevăzute de can. 53 Trullan.25[/COLOR]
[COLOR=black]În opinia noastră, acest tip de rudenie trebuie considerat ca[/COLOR]
[COLOR=black]impediment până în gradul al III-lea inclusiv, socotită pe linie[/COLOR]
[COLOR=black]directă între descendenții și ascendenții nașului și cei ai finului,[/COLOR]
[COLOR=black]permițându-se ca pentru gradul al III-lea episcopul locului să poată[/COLOR]
[COLOR=black]dispensa, dar în niciun caz pentru gradele I și II26. Prin urmare,[/COLOR]
[COLOR=black]ținând cont de modul în care această rudenie a fost tratată de-a[/COLOR]
[COLOR=black]lungul istoriei și, de asemenea, luând în considerare cum este[/COLOR]
[COLOR=black]reglementată în momentul de față în alte Biserici ortodoxe locale27[/COLOR]
[/SIZE]
[/SIZE]
[SIZE=1][SIZE=1]
[/SIZE]
[/SIZE]
Exact cum ai spus, nu regulile sunt noi, ci noi le aflam tarziu, As vrea daca ai mai multa rabdare si vrei sa imi oferi un ajutor, sa discutam pe mess, sunt reguli care se contrazic, reguli care lasa totul la aprecierea preot-ului
Reply With Quote