View Single Post
  #25  
Vechi 08.01.2015, 19:08:36
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Asta sună cam aČ™a: „OmorâČ›i-i voi, că noi suntem creČ™tini Č™i n-avem voie să omorâm pe nimeni. Nu ne plac musulmanii, sunt în înČ™elare, dar ce bine că există Č™i că fac ei treaba murdară. După aceea, pot să meargă Č™i în iad, noi să ne mântuim!”

Oberv că fanatismul n-are frontiere. Faptul că el parazitează o religie sau alta Č›ine doar de contextul cultural; felul în care se manifestă, însă, este identic: este un fel de boală foarte molipsitoare, mai ales atunci când o masă de oameni suferă de lipsuri – reale sau imaginare –, ce se propagă prin intermediul agenČ›ilor unei ideologii care identifică întotdeauna cauza răului lumii Č™i a celui personal într-o altă categorie de oameni (alt trib, alt popor, altă rasă, altă cultură, altă credinČ›ă). Ei emit idei-vectori, care pun în miČ™care energiile masei receptoare, emit cuvinte care ucid. În numele binelui; în numele lui Dumnezeu, pentru care aceČ™ti agenČ›i nu ezită să renunČ›e la propria viaČ›ă.

Dacă, însă, am fi creČ™tini, ne-am aminti că Hristos n-a judecat pe nimeni Č™i nici n-a dat judecata vreunui om, fiindu-I rezervată Lui ÎnsuČ™i, la sfârČ™itul lumii. Iar faČ›ă de vrăjmaČ™i Č™tim voarte bine cum ne-a spus să ne purtăm Č™i ce sentimente ne-a învăČ›at să avem faČ›ă de ei. DiferenČ›a între „tratamentul” pe care aceČ™ti fanatici l-au aplicat ateilor de la Charlie Hebdo Č™i cel pe care trebuie să li-l aplicăm noi este diferenČ›a dintre tratamentul care I-a fost aplicat lui Iisus Č™i cel pe care El însuČ™i l-a aplicat duČ™manilor Săi: „Doamne, iartă-i, căci nu Č™tiu ce fac!”
Ai dreptate, Cristian. Mi-am facut mea culpa si mi-am reconsiderat pozitia.
Dumnezeu sa ii odihneasca si pe unii si pe ceilalti!
Fanaticii, ca sunt atei, crestini sau musulmani, tre expulzati din Uniunea Europeana. Valorile europene sunt calcate in picioare, desi in mod diferit, atit de atentatori, cit si de caricaturisti.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 08.01.2015 at 19:30:44.