View Single Post
  #67  
Vechi 23.01.2022, 20:15:20
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Există Sfinți Părinți care au criticat dansul la nuntă:
Sfântul Ioan Gură de Aur - Despre Modul de a prăznui nunta:

„ Întru totul necuviincios și rușinos lucru este să bagi în casă bărbați desfrânați și dansatori și orice alai satanic [pompe satanike]4. „Aduceți-vă aminte de lanțurile mele”, zice Pavel (Coloseni 4,18). Lanț este nunta, lanț orânduit de la Dumnezeu. Iar dezlegarea lui este desfrâu și împrăștiere.”

Deci nici la nunți nu e treabă ce se face, am văzut că la neoprotestanți nu se dansează.

Păi cum ce treabă are, dacă e un spațiu sacral , dacă din cauza comportamentului față de sfinți pierdem binecuvântarea ?

Cum ar fi ca pe muntele Athos care e o insulă și are și spații laice administrative să se țină petreceri ? Și muntele Athos mustește de sfinți neștiuți îngropați acolo, sunt poate mii de pustnici neștiuți care au adormit acolo, când pășești calci pe un tărâm sacru.
Domnul Iorest, omule asculta-ma si deschideti mintea. Stii ce mi-a spus duhovnicul? Ca eu am discutat asta cu el chiar inainte de Craciun 2021. Am un duhovnic foarte bun, care a iesit la pensie, dar e exigent si corect. Ma spovedesc la el din scoala generala si pana acum. Tu daca vrei intreaba-ti duhovnicul, preotii, despre petreceri si genu si ce iti zic in momentul acesta acum.

Mi-a spus ca nu e pacat sa fii lautar/DJ/muzicant, e foarte bine ca intretin atmosfera sa bucur sufletele oamenilor, este o meserie. Tot ce trebuie sa fac este ca EU sa nu fac excese: sa nu iau droguri , sa nu ma imbat, sa nu fac desfrau, sa nu arunc cu banii pe jos etc.... si mai ales eu NU SUNT responsabil daca oamenii din preajma mea se drogheaza sau se imbata pentru ca eu NU II INDEMN. Este alegerea lor, pacatul lor . Asta mi-a spus preotul sa stii tu de la mine asta. Tine minte! Pentru ca si preotul meu are cunostinte care sunt de fapt lautari la nunti, si de asemenea care tin post vinerea daca au evenimente. Si nu e nimic grav daca iti faci treaba de muzicant/DJ.

Dumnezeu sa te ierte ca nu stii ce faci si ce spui in momentul asta!

Mantuitorul nostru Iisus Hristos nu a interzis distractia la nunta sau etc., ba mai mult a permis asta, a transformat si vin din apa, dar nu permite excesele (excese ca betii, agresiuni, desfrau si altele).

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu așa intuiesc că e păcat să întreții o atmosferă, chiar dacă ai inteligența să te păzești de fel de fel de ispite, ochii tot nu ți-i poți păzi, ești o rotiță dintr-un angrenaj care-și pune amprenta pe sufletele celor mai tineri.

Că veni vorba de 30 de ani și moși, păi la 30 de ani nu mai ești la prima tinerețe, iar Hristos la 30 de ani se pregătea de propovăduire, cu cât începi mai devreme studiul și reflecția biblică și patristică ai șanse să acumulezi mai mult pe timpul vieții.
Din fericire, sunt la tinerete :D, ii multumesc lui Dumnezeu ca ma mentine tanar si sanatos cu mintea agera si ca aspect ca la 24 de ani si inca ma comport ca un tanar. Uita-te ce am scris sus de duhovnicul meu, cica e pacat sa intretii o atmosfera, doamne sfinte ce mai poti sa zici?!

Aia cu neo-protestantii sunt extremisti religiosi, era un film Footloose inspirat dupa fapte reale, le-au interzis intr-o comunitate de crestini neo-protestanti dansul in orasel ca cica dansul e de la diavol. Cea mai mare aberatie posibila auzita de la niste extremisti religiosi!

Tot vii si cu idei cu spatii sacre, omule ce e in mintea ta? Esti foarte dificil nu te inteleg deloc. Nimeni nu tine petreceri in spatii sacre....plajele din Mamaia, Navodari, Constanta, tot litoralul nu sunt spatii sacre :))) De ce aduci la discutie muntele Athos ....Doamne sfinte....nu o sa incep sa vin sa fac o petrecere in gradina unei manastiri, ala e spatiu sacru :))

Nu mai fii asa introvertit, nu mai fii anti-social, deschideti mintea...incearca sa intelegi lucrurile! In discutia asta cu petrecerile tu NU AI SANSE sa ma convingi, pentru ca si preotul meu e de partea mea cu sfaturile lui! Problema este la tine, este ceva in sufletul tau.


Moroco: Imi pare rau ca ti-am manjit threadul, ne-am abatut de la subiect, domnu Iorest are o tulburare pe care nu o inteleg de incearca sa se ia de mine in replyurile trecute! Cred ca isi cauta persoana de cearta pe viitor cum esti tu cu gpalama.

In loc sa fim toti uniti...
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 23.01.2022 at 20:17:52.
Reply With Quote