View Single Post
  #22  
Vechi 04.01.2010, 11:32:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Nu Fani, nu asa. Eu nu sunt religios si nu tin legile. muncesc sambata si aprind foc si din cand in cand mananc un antricot de porc. Eu sunt evreu si sa spunem ca sunt mandru sa apartin unui popor care cu mare inteligenta a reusit sa ramana pe harta istoriei si a lumii asa de mult timp.
Critica nu ma supara ca de multe ori inveti din ea mai mult decat poti credea. Nu m-am jignit ca nu am avut de ce. Daca ai si alte intrebari voi face si in vitor tot posibilul sa-ti raspund.
Da, dar totusi poporul evreu a ramas pe harta si in cultura pentru ca la baza are o religie.

Exista un mare paradox aici. M-am inteles mai bine cand am participat la un curs tinut de un rabin din Bruxelles, dnul Guigui, un om foarte destept si, cred, credincios. Exista un fel de ambiguitate in religia iudaica actuala intre religie si natiune. Este considerat evreu in sens deplin (din cate zicea el) si cineva care se declara ateu, si nu respecta legea in amanuntele ei, insa nu este considerat evreu un om nascut din tata evreu si mama neevreica (pentru ca transmiterea se face prin mama). Daca cineva aflat in aceasta situatie vrea sa devina evreu, trebuie sa treaca prin tot felul de incercari si examene, foarte greu este primit. La fel si un neevreu care vrea sa treaca la religia iudaica pentru ca o considera dreapta.
Poti sa confirmi asta?
Dnul Guigui spunea ca un evreu ateu este considerat evreu 'pentru ca pana la urma Dumnezeu il judeca si stie daca el nu respecta legea in esenta ei', insa noua ni s-a parut ca ce conteaza pana la urma este samanta, sangele care se transmite prin mama, nu credinta. Pentru ca altfel am fi toti evrei... nu?

Stiu ca exista si la ortodocsi o tendinta de a gandi asa. Se considera ortodocsi cei care sunt nascuti din ortodocsi, chiar daca nu sunt credinciosi. Astfel, am auzit oameni zicand ca sunt 'ortodocsi atei' (cel mai notoiriu fiind presendintele Bielorusiei)
In, schimb, daca cineva se concverteste la ortodoxie, multi 'ortodocsi' nu il accepta ca fiind ortodox adevarat.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote